TRENING FUNKCJONALNY DLA KAŻDEGO!

Bohaterką dzisiejszego wywiadu jest pani Karolina Ciurka-Baster, trenerka fitness z wieloletnim doświadczeniem, szkoleniowiec i prezenter w szkole Tribal Fitness School oraz Group Training, koordynatorka ds. treningu funkcjonalnego w Fitness Platinium., posiada certyfikaty TRX, Kettlebells, deepWORK, Bosu, brała udział w wielu szkoleniach m.in. Tabata, freestyler, Les Mills, stretching

Rita Mazurek: Pani Karolino, proszę powiedzieć czym jest trening funkcjonalny?

Karolina Ciurka-Baster: Trening funkcjonalny jest oparty na ruchach z życia codziennego. W tym treningu wykorzystujemy przede wszystkim ciężar swojego ciała.

RM: Jakie są zalety treningu funkcjonalnego?

KC-B: Jako że trening ten imituje ruchy z codziennego życia, jest on bardzo naturalny i intuicyjny. Chcąc wzmocnić nasze ciało, powinniśmy wykonywać czynności do których jest ono przyzwyczajone. Podstawą treningu funkcjonalnego jest zawarcie w nich trzech płaszczyzn w których poruszamy się na co dzień:

  1. płaszczyzna czołowa (m.in. odwodzenie, przywodzenie, wypady na boki, wznosy rąk lub nóg w bok)
  2. płaszczyzna strzałkowa (m.in. wypady w przód i w tył, wznosy rąk oraz nóg do przodu i do tyłu)
  3. płaszczyzna poprzeczna (m.in. nawracanie, odwracanie, ćwiczenia na skośne mięśnie brzucha)

RM: Czy w treningu funkcjonalnym wykorzystujemy jakiś specjalny sprzęt?

KC-B: Trening funkcjonalny charakteryzuje się tym, że wykorzystujemy w nim głównie ciężar swojego ciała, ale dodatkowo można wykorzystać specjalistyczny sprzęt taki jak: TRX, RIP, Kettlebells, Bosu, Core Bag, Bułgarian Bag i wiele innych.

RM: Czym jest TRX? Często przewija się to określenie w kontekście treningu funkcjonalnego.

KC-B: Jest to jeden z wielu przyrządów wykorzystywanych w treningu funkcjonalnym Jest to system lin podwieszanych. Trening w zawieszaniu pozwala między innymi poprawić równowagę, stabilność mięśni i stawów

RM: Dlaczego trening funkcjonalny jest lepszy od zwykłych ćwiczeń na siłowni?

KC-B: Główną zaletą jest to, że podczas treningu funkcjonalnego angażujemy całe nasze ciało. Jest to trening oparty na wielofunkcyjności i wielowarstwowości. Przykładem może być ćwiczenie na klatkę piersiową: ćwicząc w sposób klasyczny na maszynie na siłowni angażujemy tylko mięsień piersiowy większy, mięsień naramienny przedni oraz trójgłowy ramienia. Wykonując to samo ćwiczenie na TRX-ie (system lin podwieszanych) angażujemy dodatkowo mięsień prosty oraz skośny brzucha, mięsień pośladkowy większy.

RM: Czy uważa Pani że trening funkcjonalny jest dla każdego?

KC-B: Trening funkcjonalny jest polecany osobom bez względu na wiek, płeć, czy stopień wytrenowania. Polecam go zarówno osobom które chcą zadbać o swój wygląd jak i zdrowie. Jest też świetnym uzupełnieniem ćwiczeń motorycznych dla sportowców. Mężczyźni dzięki niemu poprawią postawę, szybkość, koordynację, a także zwiększą odporność na urazy. Kobiety skutecznie pozbędą się tkanki tłuszczowej.

RM: W jaki sposób przekonałaby Pani młode osoby do aktywności fizycznej?

KC-B: Aktywność fizyczna jest ważnym elementem w naszym życiu. Wpływa ono na to jak wyglądamy, jak się czujemy i w jakim stanie jest nasze zdrowie. Na szczęście coraz więcej ludzi zaczyna ćwiczyć i zdaje sobie sprawę z tego, że aktywność fizyczna to nie tylko sposób na życie, ale po prostu życie 😉 Warto zacząć jak najwcześniej.

RM: Dziękuję za rozmowę!

KC-B: Ja również dziękuję, pozdrawiam czytelników portalu!

Komentowanie jest wyłączone