Trening EMS – hit czy kit?

Trening EMS to innowacyjna forma aktywności i treningu, która w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Fakt ten nie powinien nikogo dziwić ponieważ ten rodzaj treningu pozwala skutecznie i w stosunkowo krótkim czasie poprawić siłę i wydolność mięśniową oraz wygląd sylwetki. Jaka jest historia treningu EMS? Czym jest i jak wygląda trening EMS? Dla kogo trening EMS jest odpowiednim rodzajem aktywności?

Od elektrycznych ryb do EMS

Korzenie elektrostymulacji, na której bazuje trening EMS sięgają tak naprawdę czasów starożytnych. Już wtedy czerpano z dobrodziejstw naturalnych źródeł elektryczności znajdujących się … w rybach. Niektóre gatunki ryb (m.in. drętwa, węgorz, elektryczny zębacz) w toku ewolucji wykształciły narządy elektryczne zdolne do wytwarzania prądu. Właściwości te wykorzystywano m.in. w terapiach bólu głowy czy bólu stawów.

Kolejnym przełomowym momentem było odkrycie Luigi`ego Galvani`ego, włoskiego lekarza i naukowca, który w 1971 r. dostarczył naukowych dowodów na to, że prąd może aktywować mięśnie. Zaobserwowany przez naukowca efekt, polegał na tym, że dotknięte miedzianym haczykiem odcięte nogi żaby, poruszały się. To właśnie w ten sposób Galvani udowodnił, że impuls elektryczny docierający do mięśni powoduje ich skurcz.

Jego odkrycie wzbudziło ogromne zainteresowanie środowiska naukowego i stało się przedmiotem licznych badań zarówno fizyków, chemików jak i samych lekarzy m.in. Christiana Binchoff`a, Michaela Faraday`a, Guillaume`a Duchenne`a, aby w 1800 roku w paryskim szpitalu Salpêtrière otworzyć pierwszy gabinet elektroterapii, gdzie leczono m.in. paraliże.

Kluczowym momentem kiedy to elektrostymulacja została wprowadzona do sportu były lata 60. Znajdującym się pod opieką radzieckiego lekarza sportowego Yakowa Kotz`a olimpijczykom udało się uzyskać aż 40% przyrost masy mięśniowej! Mimo sprzeciwu i wyraźnej niechęci federacji sportowych wobec tej technologii określanej przezeń mianem „dopingu technologicznego”, technologia EMS na dobre wpisała się do świata sportu.

Elektrostymulacja zadomowiła się we współczesnym środowisku medycznym i sportowym pod koniec lat 90, a pierwsze przenośne sprzęty umożliwiające wykonanie treningu EMS ujrzały światło dzienne po 2000 roku.

Czym jest i jak wygląda typowy trening EMS?

Trening EMS (ang. Electrical Muscle Stimulation) to ćwiczenia fizyczne wykonywane z użyciem nowoczesnej technologii opartej na elektrostymulacji mięśni. Pod wpływem impulsów elektrycznych dochodzi do intensywnych skurczów mięśni i poprawy ich funkcji.

Osoba ćwicząca zostaje podłączona do specjalnego stroju/kombinezonu wyposażonego w elektrody, które pomagają mózgowi wysyłać impulsy do mięśni. Przesyłane impulsy elektryczne są zbliżone do tych wysyłanych przez nasz mózg, a każdy impuls ma inną częstotliwość i jest dopasowany do danej grupy mięśniowej. Natężenie impulsu jest jednak na tyle małe, że jest on w pełni bezpieczny i niewyczuwalny przez ćwiczącego.

Przed rozpoczęciem treningu przeprowadzany jest wywiad z lekarzem, trenerem lub fizjoterapeutą dotyczący tego czy dana osoba nie cierpi z powodu chorób, które są przeciwskazaniem do przeprowadzenia treningu EMS. Wykonywana jest także analiza składu ciała i określane są cele treningowe. Na tej podstawie dobierane są odpowiednie ćwiczenia i parametry treningu.

Program treningu oparty jest na nieskomplikowanych ćwiczeniach izometrycznych. Zadaniem ćwiczącego jest utrzymanie napięcia mięśni w określonej pozycji (np. przysiad, wykrok) przez wyznaczoną ilość sekund. Dla wzmocnienia efektów treningu korzysta się także z przyborów sportowych (np. hantle, piłki). Trening trwa ok. 20 minut i jest poprzedzony 10-minutową rozgrzewką.

Nad bezpieczeństwem i efektywnością treningu czuwa wykwalifikowany trener personalny. Poza kontrolowaniem odpowiedniej techniki wykonywania ćwiczeń, obsługuje on także dedykowany do kombinezonu komputer. Informacje wyświetlane na ekranie komputera pozwalają na pełną kontrolę mocy przesyłanych impulsów elektrycznych.

Dla kogo trening EMS jest odpowiednim rodzajem aktywności?

Trening EMS jest treningiem dla każdego, niezależnie od płci czy wieku. Istnieje jednak grupa przeciwskazań medycznych do jego wykonywania, a są to:

  • gorączka
  • ciąża
  • infekcje bakteryjne i wirusowe
  • nowotwór
  • zwiększona wrażliwość na reakcji fizykochemiczne zachodzące pod wpływem przepływającego prądu
  • obecność elektronicznych implantów i rozruszników serca w miejscu przepływu prądu
  • obecność metalowych implantów wewnątrz ciała w obszarze przepływu prądu
  • niektóre choroby serca
  • zakrzepica
  • niektóre schorzenia o charakterze metabolicznym
  • niektóre zaburzenia psychiczne
  • padaczka

Trening EMS sprawdzi się jako uzupełnienie innych form aktywności – nie oszukujmy się – nic nie zastąpi efektów zdrowotnych i sportowych jakie uzyskamy dzięki regularnym wizytom na siłowni czy wykonując aktywności typu cardio  jak np. jazda na rowerze, bieganie, pływanie. To sama przyjemność! Trening EMS pozwoli nam na przyrost masy mięśniowej, wzmocnienie i zwiększenie siły mięśniowej, jednak nie zastąpi naturalnej dawki ruchu! Warto o tym pamiętać.

Trening EMS będzie odpowiedni dla osób, które chcą rozpocząć jakąkolwiek aktywność sportową a brakuje im motywacji lub takich, które wskutek kontuzji lub choroby chcą szybciej powrócić do aktywności.

Nadzieję niosą także badania, które wskazują, że trening EMS może być z powodzeniem wykorzystywany jako zabieg wspierający proces leczenia osób chorujących na sarkopenię (choroba charakteryzująca się postępującą wraz z wiekiem utratą tkanki mięśniowej).

Zalety i wady treningu EMS

Zaletami treningu EMS jest bez wątpienia małe ryzyko kontuzji, możliwość uzyskania szybkich efektów w krótkim czasie, aktywizacja mięśni głębokich (to bardzo ważne mięśnie o których często zapominamy, a które stabilizują sylwetkę i utrzymują narządy wewnętrzne we właściwych miejscach), uniwersalność ćwiczeń oraz możliwość wykonywania treningu EMS przez osoby starsze czy cierpiące z powodu chorób uniemożliwiających im podejmowanie tradycyjnych form aktywności (z wyłączeniem przeciwskazań). Wadą treningu EMS jest niestety jego wysoka cena. Cena pojedynczego treningu waha się od 100-200 zł.

A więc hit czy kit? To zależy …

Trening EMS nie powinien stanowić podstawowej formy aktywności fizycznej, a jedynie urozmaicenie/uzupełnienie aktywności, które podejmowaliśmy dotychczas. Może być on jednak dobrym rozwiązaniem „na początek” gdy nic innego nie motywuje nas do podjęcia aktywności fizycznej bądź gdy powracamy do aktywności po długim okresie bezruchu.

Chociaż w badaniach dowiedziono pozytywnych efektów w zakresie parametrów przyrostu masy i siły mięśni, trening EMS nie jest lepszym i efektywniejszym zamiennikiem prawidłowego treningu siłowego (oporowego). Bo gdyby tak było, czy spotkalibyście jeszcze kogokolwiek na siłowni?

Decyzja należy do Ciebie! 😊

Zdjęcie: www.pixabay.com

Bibliografia:

1. Kemmler W. i wsp (2022). Efficacy of Whole-Body Electromyostimulation (WB-EMS) on Body Composition and Muscle Strength in Non-athletic Adults. A Systematic Review and Meta-Analysis. Frontiers in Physiology, 12, 1-17.
2. Zhong W. i wsp. (2020). Efficacy and Safety of Electrical Myostimulation for Sedentary Elderly People at Risk of Primary Sarcopenia: A Systematic Review and Meta-Analysis. International Journal of Gerontology. Volume 14, 2, 90-98.
3. Hiligier M. (2001) Historia i leczenie bólu przewlekłego. Borgis, Nowa Medycyna
4. https://www.bluetens.com/de/blog/Beitrag/elektrostimulationsgeschichte.html
5. https://www.rp.pl/historia/art9167571-zabie-udka-i-wytwarzanie-elektrycznosci
6. https://fitin20.com.au/the-history-of-ems-training-scientifically-proven-for-decades/
7. https://www.doz.pl/czytelnia/a16292-Trening_EMS__na_czym_polega_i_dla_kogo_jest_przeznaczony
8. https://wiemspro.com/en/ems-benefits/

Komentowanie jest wyłączone