Wakacje dobiegają końca, przed uczniami kolejny rok szkolny. Warto już na początku dobrze zaplanować najbliższe miesiące, zaczynając od skompletowania „wyprawki szkolnej”. Zacznijmy od podstaw, czyli od wyboru właściwego plecaka, który nasza pociecha będzie nosiła codziennie do szkoły.
Pomocą w tym zakresie służy nam Główny Inspektor Sanitarny, który wydał zalecenia dotyczące tornistrów szkolnych, w oparciu o wyniki badań nad zachowaniami zdrowotnymi dzieci i młodzieży.
Wspomniane zalecenia dotyczą prawidłowego wyboru tornistra/plecaka szkolnego, a także właściwego sposobu zapakowania niezbędnych uczniowi przedmiotów:
- waga tornistra nie powinna przekraczać 10 – 15% masy ciała dziecka (np. jeśli dziecko waży 30 kg, waga jego tornistra nie powinna przekraczać 3 – 4,5 kg);
- plecak powinien posiadać usztywnioną ściankę, przylegającą do pleców;
- cięższe rzeczy powinny zostać zapakowane na dno plecaka, natomiast lżejsze na wierzchu;
- tornister powinien posiadać równe, szerokie, regulowane szelki;
- długość szelek powinna umożliwić dziecku łatwe zakładanie i ściąganie plecaka;
- wskazany jest zakup plecaka, który posiada dodatkowe zapięcie, spinające szelki z przodu klatki piersiowej;
- należy zwracać dzieciom uwagę, aby tornister nosiły na obu ramionach;
- podczas zakupu plecaka rodzic powinien zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany oraz na wagę pustego tornistra;
- rodzice powinni kontrolować zawartość plecaka dziecka, aby uniknąć zabierania do szkoły zbędnych rzeczy, które niepotrzebnie obciążają naszą pociechę.
Podręczniki i zeszyty, które nasze pociechy muszą nosić codziennie do szkoły są niewątpliwie ciężkie same w sobie i stanowią duże obciążenie dla kręgosłupów. Dzieci często zwiększają ciężar swojego plecaka zabierając do szkoły rzeczy, które nie są im potrzebne na lekcjach w szkole, np. pamiętniki, albumy, zabawki, itp. Argument, że to nie jest dobre dla ich zdrowia, nie przemawia, chęć pochwalenia się np. nową zabawką jest silniejsza. Uczniowie zapominają także o wyciąganiu książek z dnia poprzedniego, przez co pod koniec tygodnia w ich plecakach możemy znaleźć przegląd z całego tygodnia…
Jako rodzice musimy wiedzieć, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. (Dz. U. 2003, Nr 6, poz. 69 z późn. zm.) szkoła powinna umożliwić uczniom zostawienie przyborów i podręczników w szkole. Oczywiście nie rozwiązuje to zupełnie problemu przeciążonych tornistrów, ale pozwala choć trochę je odciążyć. Uczeń może zostawić w szkole np. buty na zmianę, pamiętnik czy przybory plastyczne.
Pamiętajmy, że przeciążony plecak, niewłaściwe jego noszenie oraz brak aktywności fizycznej dzieci, to jedna z przyczyn powstania wad postawy oraz bólów kręgosłupa. Rozwijająca się w ten sposób wada postawy, jeśli nie jest korygowana, rośnie razem z dzieckiem, prowadząc do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zadbajmy zatem, aby nasze dzieci nie borykały się z problemami wad postawy, kontrolujmy zawartość plecaków naszych pociech.
Źródła :
- http://www.gis.gov.pl/ckfinder/userfiles/files/PZ/Materia%C5%82y%20HD/SCAN%20STANOWISKA%20GIS%20WS_%20TORNISTR%C3%93W_03092012.PDF
- http://www.gis.gov.pl/ckfinder/userfiles/files/PZ/Materia%C5%82y%20HD/Stanowisko%20IMID_na%20stron%C4%99.pdf
- http://wmil.home.pl/rocznik/files/168_177_rocznik_gorecki.pdf
Artykuł powstał przy współpracy z Paniami Mariolą Janas i Olgą Nowak.
Źródło ilustracji: http://pl.123rf.com/