Siniaki – problem kosmetyczny czy już zdrowotny?

Siniaki to drobne wylewy krwi,  które są skutkiem uszkodzenia naczyń krwionośnych.  Uszkodzenie to może wystąpić w wyniku uderzenia tępym przedmiotem czy upadku. Uraz nie powoduje przerwania ciągłości skóry, ale doprowadza do uwolnienia się krwi z niewielkich naczynek krwionośnych. Wobec tego siniaki (nazywane również krwiakami) mają na początku krwistoczerwony, niemalże fioletowy odcień. Następnie krew stopniowo się wchłania, dlatego siniak staje się coraz jaśniejszy, zmienia kolor na brązowy, żółty, a potem całkowicie zanika. Zjawisko to trwa przeważnie kilka dni.

Niewielkie siniaki same w sobie nie są problemem do zmartwień. Jeśli jednak pojawiają się samoistnie, bez urazu mechanicznego, mogą dowodzić o problemach zdrowotnych. Kobiety podczas miesiączki mają większą skłonność do nabywania siniaków z powodu osłabienia naczyń krwionośnych. Podatność  do tworzenia się krwiaków może być skutkiem wrodzonej kruchliwości naczyń krwionośnych. Powstawanie siniaków jest również związane z przyjmowaniem leków, głównie przeciwzakrzepowych, przeciwastmatycznych, przeciwdepresyjnych, kortykosteroidów a także leków dostępnych bez recepty np. aspiryny, ibuprofenu. Może także wystąpić u osób z niedoborem witaminy C, ponieważ przy jej braku zwiększa się kruchość naczyń krwionośnych i stają się bardziej podatne na uszkodzenia.

Siniaki pojawiające się samoistnie, mogą także świadczyć o występowaniu chorób. Do głównej grupy takich chorób należą schorzenia wątroby – podatność na tworzenie się siniaków jest objawem marskości wątroby. Występują one na całym ciele, głównie na kończynach dolnych.  Ponadto przy tej chorobie mogą wystąpić objawy takie jak: obrzęk kończyn, żółtaczka, wodobrzusze, krwawienie z dziąseł oraz krwawienie z nosa. Krwiaki mogą także pojawić się przy niewydolności nerek. Łatwe powstawanie siniaków występuje także u osób chorych na białaczkę. Wynika to ze zmniejszenia ilości płytek krwi oraz czerwonych krwinek.

Podstawowym sposobem leczenia siniaków jest stosowanie zimnych okładów. Okłady te zmniejszają ból oraz obrzęk. Niska temperatura powoduje także skurczanie się naczyń krwionośnych, dzięki temu mniejsza ilość krwi zalewa otaczające tkanki i siniak jest mniejszy. Okłady należy przykładać przez 24-48 godzin od momentu powstania siniaka, im szybciej, tym lepiej. W celu ich zrobienia, można skorzystać z zimnej łyżki, mokrego ręcznika a nawet mrożonek wyjętych z lodówki. Aby nie wychłodzić skóry, okłady należy stosować w odstępach – 10 minut chłodzenia i 20 minut przerwy.  Można także skorzystać z produktów medycznych, które ochładzają miejsce uszkodzenia, takich jak: żelowe kompresy zimno-ciepłe oraz aerozole chłodzące.

Kolejnym sposobem przeciwdziałania siniakom jest stosowanie ciepłych okładów. Można jednak przykładać  je do uszkodzonego miejsca dopiero dwa-trzy dni od momentu powstania krwiaka, ponieważ ciepła temperatura rozszerza naczynia krwionośne i siniak się zwiększa. Wcześniej stosuje się opisane wyżej zimne okłady. Wykorzystuje się ciepłe okłady, gdyż wyższa temperatura przyśpiesza oczyszczanie krwiaka i poprawia krążenie krwi. Do wykonywania ciepłych okładów również stosuje się kompresy żelowe oraz poduszki elektryczne.

Siniaki możemy także likwidować korzystając z preparatów ziołowych z arniki górskiej, kasztanowca czy nagietka. Preparaty te są dostarczane w formie maści starszym dzieciom i osobom dorosłym, a młodszym dzieciom w formie żelu. Wzmacniają one ściany naczyń krwionośnych oraz działają przeciwzapalnie. Do leczenia dużych krwiaków przeznaczone są leki na bazie heparyny, która działają przeciwzakrzepowo. Należy jednak pamiętać, że podstawową formą leczenia siniaków jest przykładanie okładów.

Autorki artykułu: Anna Łukaszczuk, Khrystyna Lehin

Zdjęcie: http://www.pixabay.com

Źródła:

Ewelina Piktel, Siniaki? To już nie problem. Porozmawiajmy o nich, gdy zima za pasem. http://www.lekinacodzien.pl/2013/11/27/siniaki-leczenie/

Anna Jarosz, Podatność na siniaki – o czym świadczy? Na jakie choroby wskazują sińce na ciele? http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/sygnaly-ciala/podatnosc-na-siniaki-o-czym-swiadczy-na-jakie-choroby-wskazuja-siniaki_41825.html

Komentowanie jest wyłączone