Aktywność fizyczna to ważny aspekt życia każdego z nas. Ludzkie ciało zostało skonstruowane do ruchu, dlatego do prawidłowego funkcjonowania wymaga regularnej aktywności. Obejmuje ona wszystkie czynności związane z wysiłkiem fizycznym i ruchem, podczas których przyspiesza bicie serca, oddech, pojawia się uczucie ciepła.
Na portalu opublikowany został artykuł pt. „Najtrudniejszy pierwszy krok…!” 5krokowdozdrowia.pl/najtrudniejszy-pierwszy-krok/, w którym zachęcaliśmy do aktywności fizycznej. Być może zastanawiacie się po co nam aktywność fizyczna? Co ja z niej będę miał/a? Przecież teraz nie ćwiczę i nie czuję, żeby coś było nie tak, nie czuję się chory/a. Ale czy na pewno tak jest? Czy brak aktywności fizycznej nie odbije się na naszym zdrowiu?
Zastanówmy się nad tym, jakie korzyści płyną z podjęcia aktywności fizycznej.
Na samym początku zacznijmy od tych, które odczujemy w niedługim czasie po rozpoczęciu. Zdecydowanie aktywność fizyczna wpływa na nasz nastrój. Podczas aktywności fizycznej w naszym organizmie wydzielają się endorfiny, potocznie nazywane hormonami szczęścia. To właśnie dzięki nim mamy dobry nastrój.
Uprawianie sportu pozwala nam także „zgubić” zbędne kilogramy i zachować zgrabną sylwetkę. Spalenie kalorii chroni nas przed otyłością, która jest coraz częstszym problemem, boryka się z nią coraz więcej osób. Pamiętajmy, że zadbane ciało także wpływa na nasze samopoczucie, lepiej czujemy się we własnej skórze, a poprawa wyglądu, to dla wielu z nas, również powód do poprawy nastroju. Zwłaszcza w młodym wieku, kiedy przywiązujemy szczególną uwagę do tego jak wyglądamy. Jeśli sami siebie akceptujemy, jesteśmy bardziej pewni siebie, mamy wyższe poczucie własnej wartości, a to z kolei jest jednym z elementów składowych, które pomagają nam osiągnąć w życiu zamierzone cele.
Regularne uprawianie sportu oprócz korzyści, które możemy dostrzec „gołym okiem” w krótkim okresie czasu niesie także pozytywne efekty, które zaprocentują w przyszłości. Aktywność fizyczna odgrywa bardzo dużą rolę w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób, m.in.:
- chorób serca,
- raka okrężnicy,
- cukrzycy typu II,
- zapobiega rozwojowi nadciśnienia tętniczego.
To tylko niektóre z korzyści. Ponadto aktywność fizyczna wspomaga rozwój fizyczny, pozytywnie wpływa na rozwój i siłę mięśni, kości, stawów, poprawia elastyczność ciała, kształtuje prawidłową postawę. Można śmiało wysnuć tezę, że ruch w młodości jest inwestycją, która procentuje przez całe życie. Jeśli odpowiednio zadbamy o siebie w młodości łącząc aktywność fizyczną z odpowiednio zbilansowaną dietą, nasz organizm „odwdzięczy się” nam nie dając dolegliwości bólowych czy brakiem schorzeń w wieku późniejszym, oczywiście, jeśli przez cały czas będziemy o niego odpowiednio dbać. Jednak podejmując aktywność fizyczną w młodym wieku, kształtujemy u siebie nawyk, dzięki czemu łatwiej nam będzie kontynuować w późniejszym życiu, będzie to dla nas normalne, rutynowe działanie.
Aktywność fizyczna to nie tylko korzyści związane ze zdrowiem, to także ważny aspekt życia społecznego i towarzyskiego. Wybierając się np. na siłownię mamy okazję poznać wiele ciekawych osób, których siedząc w domu przed tv czy laptopem nie mielibyśmy okazji spotkać.
Odpowiednia dla wieku i sprawności fizycznej aktywność ruchowa jest najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie zapominajmy jednak o odpowiedniej diecie. Aktywność fizyczna w połączeniu z tzw. śmieciowym jedzeniem, nieodpowiednio zbilansowaną dietą nie pozwoli nam cieszyć się z korzyści jakie niesie aktywność fizyczna. Zatem wystarczy tylko wybrać odpowiednią dla siebie aktywność połączyć ją z odpowiednio zbilansowaną dietą i cieszyć się życiem przez długie lata.
Źródło:
- www.ec.europa.eu/sport/library/policy_documents/eu-physical-activity-guidelines 2008_pl.pdf
- www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/zdrowie-matki-i-dziecka/zdrowie-ucznia/aktywnosc-fizyczna-i-sport
- www.pfpz.pl/index/?id=45ececbb4fa848ad3a87f3ee17919755#
- www.izz.waw.pl/pl/aktywno-fizyczn
Źródło zdjęć:
pl.123rf.com