Bezpieczne przechowywanie leków

11330123_xlSkuteczne i bezpieczne stosowanie leków nawet tych bez recepty zależy między innymi od sposobu w jaki je przechowujemy. Ma to niebagatelne znaczenie, gdyż leki w tym różnego rodzaju maści, kremy, syropy, witaminy mogą tracić swoje właściwości gdy są narażone na czynniki dla nich szkodliwe takie jak wysoka temperatura, ostre światło, wilgoć.

 

 

 

 

Zasady przechowywania leków:

 

  1. Przechowuj leki w oryginalnych opakowaniach, zachowując ulotkę oraz szczególnie część opakowania z informacją o dacie ważności. Nie powinno się przesypywać tabletek lub przelewać syropów do innych opakowań nieopisanych.
  2. Przechowuj leki w miejscach niedostępnych dla dzieci, a także zwierząt.
  3. Przechowuj leki w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu z daleka od światła słonecznego i wilgoci.
  4. Przeterminowanych leków nie wyrzucaj do śmieci, zanieś do apteki w celu ich utylizacji.
  5. Informacje o sposobie przechowywania leku powinny znajdować się na opakowaniu lub ulotce. Jeśli takiej informacji nie umieszczono, należy przechowywać lek w temperaturze pokojowej (15o-25o C).
  6. Niektóre leki powinno się przechowywać w niskich temperaturach, wtedy najlepiej umieścić je w lodówce. Do takich preparatów należą: szczepionki, niektóre probiotyki, insulina.
  7. Gdzie najlepiej przechowywać leki w domu? Znajdź odpowiednie miejsce w szafce/komodzie w sypialni albo w szafce kuchennej. Upewnij się, że umieszczone tam leki będą z daleka od wilgoci i wysokich temperatur tj. z dala od kaloryfera, okna, kuchenki gazowej, umywalki lub zlewu.
  8. Zawsze pamiętaj o tym, żeby Twoja apteczka znajdowała się w miejscu niedostępnym dla dzieci. Kolorowe pastylki i kapsułki kojarzące się ze słodyczami mogą być dla najmłodszych śmiertelnym zagrożeniem.

Zawsze przed użyciem sprawdź datę ważności oraz czy lek był dobrze przechowywany!

 

 

Źródło:

Centrum Informacji o Leku http://leki-informacje.pl/28,jak_przechowywac_leki_w_domu_i_podrozy.html

http://www.mz.gov.pl/leki/produkty-lecznicze/przechowywanie-lekow

Centers for Disease Control and Prevention. Put your medicines up and away and out of sight.  http://upandaway.org/#put-meds-away

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/patientinstructions/000534.htm

Komentowanie jest wyłączone