Najczęstszymi wymówkami, które wysuwamy, aby usprawiedliwić swoją bezczynność są brak czasu i odpowiedniego sprzętu sportowego oraz przeciwwskazania zdrowotne. Istnieją jednak formy aktywności fizycznej, które nie wymagają żadnych nakładów finansowych ani specjalnego przygotowania. Spacery, bo o nich mowa, stanowią najprostszą i najbardziej naturalną metodę utrzymania sprawności fizycznej. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym przedstawiamy pozytywne aspekty spacerowania.
Spacery – krok po kroku do zdrowia
Wiele form aktywności fizycznej może wymagać dużej sprawności lub pojawiają się przeciwskazania zdrowotne lub wiekowe. Są jednak aktywności, które można uprawiać wręcz bez żadnych ograniczeń zdrowotnych i wiekowych. Taką formą ruchu – najbardziej naturalną jest właśnie spacer. Spacer polecany jest np. u osób z nadwagą i otyłością, które mają bardzo niski poziom aktywności fizycznej i jakakolwiek zwiększona aktywność powoduje u nich zadyszkę i duży wysiłek, spacer jest zalecany również kobietom w ciąży oraz seniorom. To świetna forma aktywności jako rozruch po bezczynności, pozwala stopniowo rozruszać zastane mięsnie i stawy i przygotować do intensywniejszego wysiłku.
Zaletą spacerów jest wzmacnianie mięśni i spalanie kalorii, co jest szczególnie ważne dla osób z ryzykiem nadwagi i otyłości. Taka forma aktywności poprawia kondycję
i wytrzymałość przy tym nie wymaga dużych nakładów energetycznych. Podczas miarowego spaceru spada poziom hormonu stresu, a uwalniające się endorfiny sprawiają, że poprawia się nastrój i samopoczucie. To również doskonały sposób na poprawę kondycji i zrzucenie zbędnych kilogramów. Wolny spacer pozwoli spalić 200 kcal w ciągu godziny, a szybki – 300. Dla porównania – w ciągu godzinnej forsownej gimnastyki spalimy 290 kcal, a podczas godziny tańca – 336 kcal. Ponadto spacer zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i cukrzycy typu 2. Spacerowanie jest bardzo przyjemną formą aktywnego spędzania czasu, zalecane jest poświęcić przynajmniej 30 minut dziennie, z czasem możemy wydłużać trasę spaceru i zwiększać jego tempo.
Spacery są tą formą aktywności, którą bardzo łatwo można wdrożyć w naszym codziennym życiu, zamiast jechać samochodem po drobne zakupy do najbliższego sklepu warto przejść się pieszo, możemy wysiąść jeden przystanek wcześniej i odcinek do naszego celu przejść spacerem. Spacery sprzyjają zacieśnianiu kontaktów międzyludzkich- spacer z najbliższymi, z psem. Dzięki temu łączymy codzienne obowiązki czy też chwile przyjemności z pożytecznym. Spacery najczęściej są najprostszą i najbardziej dostępną formą ruchu szczególnie dla osób które prowadzą bierny tryb życia i mają pracę siedzącą.
Aby odnieść jak najwięcej korzyści z tej formy aktywności, należy pamiętać o kilku zasadach:
- spacerowanie, następnie marsz rozpoczynać powoli, po ok.10-minutowej rozgrzewce można przyśpieszyć tempo;
- nie należy maszerować bezpośrednio po posiłkach, a zakończenie trasy spaceru na dobrej kawie czy herbacie będzie dodatkowym bodźcem do wykonania zadania;
- jak każdy inny trening, marsz powinien być wykonywany systematycznie, sporadyczny intensywny wysiłek może prowadzić do zmęczenia i zniechęcenia;
Spacer a pies
Naukowcy z Michigan State University udowodnili, że właściciele wyprowadzający swoje zwierzęta na regularne spacery w 60% spełniają amerykańskie zalecenia dot. umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej. Prawie połowa właścicieli psów, którzy wychodzili ze swoimi psami na spacer wykonywała aktywność fizyczną średnio przez 30 minut dziennie, przez co najmniej pięć dni w tygodniu. Dla porównania, jedynie jedna trzecia osób nieposiadających psów miała tak regularną aktywność fizyczną. Ponadto osoby wyprowadzające swoje psy na spacer charakteryzuje wyższy poziom aktywności niż pozostałych badanych. Badanie przeprowadzone w 2010 r. przez naukowców z University of Missouri wykazały, że psy są również lepszymi towarzyszami spacerów niż ludzie. Badania udowodniły, że szybkość marszu osoby starszej jest wyższa, gdy na spacerze towarzyszy jej pies, a nie człowiek.
Wraz z wiekiem możliwości i chęć podejmowania aktywności fizycznej są coraz mniejsze, a liczne udogodnienia w postaci samochodów, autobusów, możliwość wykonywania wielu czynności nie wychodząc z domu (zakupy internetowe, płacenie rachunków przelewem internetowym) nasilają zjawisko siedzącego stylu życia. Istnieją dowody na to, że rozpoczęcie lub zwiększenie poziomu własnej aktywności fizycznej, nawet po długich okresach bezczynności, może osiągnąć korzyści zdrowotne bez względu na wiek. Nigdy nie jest za późno. Należy tylko dać ludziom motywację, narzędzia, wskazać odpowiednią ścieżkę działania i zachęcić do podjęcia aktywności najbardziej im odpowiadającej bez konieczności ponoszenia dużych kosztów, wielu wyrzeczeń, tak by aktywny styl życia dawał wiele satysfakcji i radości. Aby aktywność ruchowa wpisała się w nasze codzienne życie stawiane sobie cele powinny być realne, możliwe do utrzymania i efektywne przynosząc pozytywne skutki dla zdrowia.
Piśmiennictwo:
- Mayo Clinic Proceeding, Exercise: A walk in the park?, July 2007, Vol 82 No 7