Postaw na radość życia – tai chi i taniec

14277051_xxl

Aktywność ruchowa, choć utożsamiana zazwyczaj z wymagającymi ćwiczeniami fizycznymi, może przybierać różne formy. W poniższym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu formy aktywności, będące dobrą alternatywą zarówno dla seniorów jak i młodych osób, które chcą zachować sprawność fizyczną i rozwijać koordynację ruchową.  

 

TAI CHI- dla ducha i ciała

Tai chi to pradawna chińska sztuka walki łącząca style energetyczne i oddechowe. Esencją Chen Taijiquan jest sposób pracy z energią zwany “odwijaniem jedwabnego kokonu”, który składa się z cyklicznych miękkich ruchów będących realizacją aspektów Yin i Yang. Tai chi, stanowi doskonałą formę gimnastyki. Trening tai chi polega na powolnym wykonywaniu zestawu precyzyjnych ruchów. Liczy się płynność i kontrola nad ciałem. Powtarzając wielokrotnie znany układ pracuje się nad precyzją ruchu, ćwicząc koordynację i stabilność ciała.

Ten rodzaj aktywności ruchowej wzmacnia układ kostny i mięśniowy, reguluje krążenie, wpływa korzystnie na układ nerwowy, relaksuje ciało i umysł. Tai chi poprawia koordynację ruchów, polepsza ruchomość stawów, wpływa na większą elastyczność ciała. Większość ludzi nawet z obciążeniem chorobami lub też niepełnosprawnością mogą uprawiać tai chi, wystarczy tylko odpowiednio dostosować zakres ćwiczeń do zdolności i możliwości indywidualnych jednostki.

Udowodniono wpływ na poprawę codziennego funkcjonowania chorych na reumatyzm, artretyzm. Tai chi to ćwiczenie, podczas którego cały czas własnym ciężarem obciążamy kości, co skutecznie przeciwdziała osteoporozie. Tai chi jest oceniane jako niezwykle skuteczne ćwiczenie przeciwdziałające upadkom w starszym wieku. Tai chi zwany czasami sztuką walki dla seniorów jest świetną formą nauki utrzymywania kontroli nad własnym ciałem, pozwala bezpiecznie balansować ciałem co pozytywnie wpływa na ogólną koordynację ruchów, utrzymywanie równowagi stabilność.

Zwykle potrzeba trzech do czterech miesięcy, by poznać podstawowe ruchy i móc je ćwiczyć w grupie. Później ćwiczenia prowadzone są w grupach pośrednich i II stopnia, co daje możliwość nauki i samodzielnej praktyki, lepszego zrozumienia ruchów, nauki dodatkowych ćwiczeń korzystnych dla zdrowia.

 

Taniec

Taniec jest nieodłącznym elementem życia kulturalnego, społecznego, a także zdrowego i aktywnego trybu życia. Współcześnie elementy tańca wykorzystywane są w medycynie (szczególnie w rehabilitacji) a także w profilaktyce gerontologicznej.

Taniec, jak każda aktywność fizyczna pobudza wydzielanie endorfin, poprawia krążenie krwi, elastyczność stawów, ukrwienie narządów, przyspiesza pracę jelit i zwiększa wydolność płuc. Dotlenia także wszystkie komórki ciała. Poszczególne elementy tańca – obroty i podskoki uaktywniają wszystkie partie mięśni i umożliwiają wyćwiczenie równowagi, wpływają na elastyczność, skoczność i utrzymywanie prawidłowej postawy. Podczas tańca synchronizacji podlega również praca obu półkul mózgowych, co wpływa na poprawę koncentracji i szybsze zapamiętywanie informacji.

Dla dzieci taniec jest formą nauki i zabawy, wpływającej korzystnie na umuzykalnienie, kształtowanie poczucia rytmu i pamięci ruchowej. Ćwiczenia rytmiczne dają podstawy niezbędne do dalszej nauki tańca. Ponadto zajęcia ruchowe uczą dyscypliny, wrażliwości na muzykę oraz współdziałania z innymi. Dla młodzieży taniec to przede wszystkim forma rozrywki, sposób spędzania wolnego czasu i okazja do zawierania nowych znajomości.

Osoby dorosłe najczęściej tańczą okazjonalnie bez konieczności wcześniejszego przygotowania. Często taka forma ruchu jest wyrazem radości z czasu spędzonego w gronie znajomych. Seniorzy chętnie korzystają z takiej formy aktywności fizycznej jaka jest taniec. Zajęcia ruchowe z elementami tańca przy akompaniamencie muzycznym są doskonałym sposobem na poprawianie kondycji fizycznej i psychicznej osób starszych. Zarówno taniec towarzyski jak i taniec grupowy (zabawy taneczne) przynoszą niewątpliwe korzyści – rozciąganie mięśni w przyjemny i nieobciążający sposób, poprawa koordynacji ruchowej, wzmacnianie ciała, a także poprawa samopoczucia dzięki przebywaniu w grupie ludzi o podobnym usposobieniu. Taniec można uprawiać bez względu na wiek dopasowując jego rodzaj i intensywność do odpowiedniej grupy wiekowej.

Niewątpliwie taniec na każdym etapie życia przynosi wiele korzyści zdrowotnych, przede wszystkim pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji i prawidłowej masy ciała.

 

Korzyści dla zdrowia wynikające z zajęć tanecznych

  1. Taniec sprzyja obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi. Udowodniono, że po półgodzinnym tańcu spadek ciśnienia utrzymuje się przez ponad 10 godzin.
  2. Obniżeniu ulega poziom cholesterolu LDL co zapobiega rozwojowi chorób serca.
  3. Poprawie ulega przemiana materii oraz odporność organizmu.
  4. Poprawia się postawa ciała oraz elastyczność mięśni i wiązadeł.
  5. Pół godziny dziennie poświęconych na taniec skutecznie poprawia samopoczucie.

 

Strój i warunki konieczne do nauki tańca

Strój do tańca powinien być przede wszystkim wygodny. Może to być zarówno sukienka jak i spodnie i bawełniana bluzka. Ważne jest, aby buty do tańca były stabilne, na dość cienkiej podeszwie, najlepiej sznurowane. Nauczyciele tańca zauważają, że więcej radości z nauki tańca mają osoby, które się sobie podobają – sprzyja to utrzymywaniu wyprostowanej sylwetki i wykonywaniu kroków z większą gracją.

Miejsce do nauki tańca nie wymaga szczególnych przygotowań – ważne jest, żeby w sali do ćwiczeń było wystarczająco dużo miejsca aby uczestnicy mieli swobodę w ćwiczeniu kroków i układów. Pomocne też bywają lustra ponieważ dzięki nim uczestnicy lepiej kontrolują napięcie mięśni i postawę ciała.

 

Piśmiennictwo

  1. Verhagen A. P., Immink M. , Meulen A., Bierma-Zeinstra, The efficacy of Tai Chi Chuan in older adults: a systematic review, Family Practice Vol. 21, No. 1 Oxford University Press 2004
  2. Stowarzyszenie Taoistycznego Tai Chi w Polsce http://www.taichi.pl/page.tresc.pl.24.html

Komentowanie jest wyłączone