Zapewne każdy z nas chciałby cieszyć się młodym wyglądem przez długi czas. W opóźnianiu procesu starzenia często wybieramy różnego rodzaju suplementy, witaminy, a także coraz częściej szukamy pomocy w gabinetach medycyny estetycznej. Może warto na początek zacząć od zbilansowanej diety, która ma ogromny wpływ na nasz wygląd i samopoczucie. Spożywając codziennie odpowiednio dobrane produkty możemy utrzymać organizm w dobrej kondycji oraz opóźnić proces starzenia.
Poniżej przedstawiamy kilka produktów, o działaniu przeciwstarzeniowym, które zawierają głównie witaminy z grupy B, witaminę A, C oraz E.
Czarna porzeczka jest prawdziwą skarbnicą witaminy C. Wzmacnia odporność, uczestniczy także w procesie tworzenia włókien kolagenowych, które odpowiadają za elastyczność skóry.
Porzeczki zawierają sporą ilość flawonoidów, które hamują powstawanie toksycznych związków w organizmie. Obniżają poziom cholesterolu we krwi, stabilizują ciśnienie tętnicze. Są również bogatym źródłem witaminy A przez co wspomagają pracę oczu. Zawierają w sobie dużą ilość rozpuszczalnego błonnika-pektyn, które spowalniają wchłanianie ‘’złych’’ tłuszczów i cukru przez organizm.
Aronia. Składnikami biologicznie czynnymi, które odpowiedzialne są za właściwości farmakologiczne owoców aronii są związki z grupy polifenoli, w tym: antocyjany, flawonoidy oraz fenolokwasy. Owoce aronii zawierają ponadto dużą ilość garbników, kwasów organicznych, a także witamin karotenoidów i pierwiastków śladowych.
Stosowanie antocyjanin z owoców aronii powoduje wzmocnienie oraz uszczelnienie ściany naczyń krwionośnych, wpływa korzystnie na zapobieganie miażdżycy, nadciśnieniu, chorobom krwi. Aronia zapobiega również chorobom nowotworowym (zwiększa aktywność antykancerogenną).
Antocyjany wykazują również właściwości przeciwzapalne. Korzystnie wpływają na leczenie owrzodzeń żołądka oraz stanów zapalnych trzustki.
Owoce aronii nie zatrzymują w sobie metali ciężkich przez co spożywanie aronii jest bezpieczne.
Szpinak jest bogatym źródłem witamin oraz składników mineralnych. Zawiera głównie dużą zawartość beta-karotenu, witaminy C oraz luteiny- znanych utleniaczy, które wykazują właściwości antynowotworowe oraz chronią przed miażdżycą. Zawarty w szpinaku magnez wpływa na układ nerwowy, obniża poziom stresu, wykazuje właściwości uspokajając e. Roślina ta zawiera również dużo żelaza przez co polecana jest w trakcie leczenia anemii. Poza tym wpływa korzystnie na pracę serca, przyspiesza przemianę materii oraz opóźnia procesy starzenia.
Jarmuż to warzywo, które zapobiega wielu groźnym chorobom . Zawiera karotenoidy, cenne witaminy m.in. C i K, sole mineralne- wapnia oraz potasu, a także sulforafanu, który jest silnym przeciwutleniaczem. Aby w pełni zachował jak najwięcej cennych właściwości powinno się gotować na parze max. 3-4 min. Witaminy i pierwiastki zawarte w jarmużu wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego. Obecna witamina C wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiega miażdżycy, obniża ciśnienie krwi oraz uczestniczy w wytwarzaniu krwinek czerwonych. Natomiast zawarta witamina K wspomaga układ krzepnięcia.
Pomidory zawierają likopen, który jest ich głównym karotenoidem. Jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, najwięcej znajduje się go w sosach, ketchupie oraz przetworach pomidorowych. Wykazuje działanie przeciwnowotworowe, zapobiega chorobom serca, poprawia trawienie, a także chroni przed negatywnym wpływem słońca. Zawarta w pomidorach witamina C wzmacnia naczynia krwionośne, wpływa na lepsze dotlenienie, natomiast witaminy A i E działają przeciwzmarszczkowo i nawilżają skórę. Warzywa te zawierają w sobie również potas, który obniża ciśnienie krwi.
Współczesna medycyna w różny sposób radzi sobie z chorobami, najczęściej poprzez stosowanie specyfików syntetycznych czyli leków, których głównym zadaniem jest leczenie objawów, a nie przyczyn choroby. Stosowanie leków wiąże się również z możliwością wystąpienia efektów ubocznych. Wydaje się, że bardziej racjonalna jest profilaktyka, która w ogromnym stopniu wiąże się z prawidłowym odżywianiem. Dobrze zbilansowana dieta może dostarczyć organizmowi cennych witamin oraz składników mineralnych, które pozwolą utrzymać organizm w dobrej kondycji. Większość substancji znajdujących się w warzywach, owocach oraz ich przetworach korzystnie wpływa na ludzki organizm.
Bibliografia:
- Czerwiecki L. Współczesne poglądy na rolę przeciwutleniaczy roślinnych w profilaktyce chorób cywilizacyjnych., ROCZN . PZH 2009, 60, Nr 3, 201 – 206
- Białek M. i wsp. Aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa) jako potencjalny składnik żywności funkcjonalnej. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2012, 6(85),21-30.
- Wawrzyniak A. i wsp. Właściwości antyoksydacyjne owoców i warzyw. Medycyna Rodzinna1/2011,11-23.
- Karmańska A. i wsp. Badanie zawartości związków polifenolowych oraz aktywności przeciwutleniającej szpinaku. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, L, 2017,3,241-245.
Zdjęcie: www.pixabay.com