Codziennie mijamy setki ludzi, w pracy, w komunikacji miejskiej, klubie. Ludzi takich jak my, uczniów, pracowników, rodziców osoby w wieku naszych babć i dziadków. Problem HIV/AIDS może dotyczyć każdego z nas. Bez względu na wiek, płeć, orientację seksualna czy rasę.
Jak podaje KC ds. AIDS ok 30% osób zakażonych HIV, nie wie o tym fakcie , bo nigdy nie robiło testu… Wiele osób które żyją z HIV nie mówi o swoim zakażeniu z obawy przed reakcją otoczenia. Do takiego stanu rzeczy bardzo przyczyniły się mity i stereotypy dotyczące tzw. grup ryzyka, błędne przekonanie, że dotyczy osób stosujących narkotyki, świadczących usługi seksualne czy osób homoseksualnych, natomiast ryzyko zakażenia HIV wiąże się z określonymi zachowaniami, a nie przynależnością do danej grupy.
Od wielu lat trwają badania nad HIV i AIDS, postępy w leczeniu w ciągu ostatnich lat są ogromne. Dzięki nowoczesnej terapii antyretrowirusowej zakażenie nie kojarzy się już z szybką i nieuchronna śmiercią, ale jest traktowane jako choroba przewlekła, która odpowiednio leczona pozwala osobom zakażonym normalnie żyć, zakładać rodziny, mieć zdrowe dzieci. Warunek jest jeden – by zacząć się leczyć musimy o swoim zakażeniu wiedzieć…
Wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia, które wykryte na wczesnym etapie, daje możliwość skutecznego leczenia. Test na HIV można wykonać bezpłatnie, bez skierowania i co dla wielu osób ważne anonimowo. W każdym województwie znajduje się co najmniej jeden punkt. Ich lista znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/pkd/.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO) na świecie, każdego roku, odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń przenoszonych drogą płciową.
W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. Do najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową, zarówno w Europie, jak i w Polsce, zalicza się: kiłę, rzeżączkę oraz chlamydiozy przenoszone drogą płciową.
Ze względu na tę samą drogę zakażenia, choroby te często ze sobą współwystępują. Zakażenie jedną z nich zwiększa kilkakrotnie ryzyko zakażenia HIV; nawet do 10 razy w przypadku kiły i rzeżączki. Każde niepokojące objawy powinny być jak najszybciej diagnozowane i leczone, by uniknąć ciężkich konsekwencji zdrowotnych np. niepłodności.