Woda, dziś i jutro

Woda jest fundamentalnym składnikiem życia na Ziemi. Bez niej żadne z istniejących ekosystemów, a także życie człowieka, nie mogłyby funkcjonować. Świat w którym żyjemy, staje się coraz bardziej świadomy znaczenia tego cennego zasobu.

Woda pełni niezliczone funkcje w życiu człowieka. Jest niezbędna do picia, gotowania, mycia, nawadniania pól uprawnych czy przemysłu. Bez niej nie byłoby możliwe prowadzenie hodowli roślin i zwierząt. Woda jest również kluczowym składnikiem gospodarki energetycznej np. służy do produkcji energii w elektrowniach wodnych, chłodzenia procesów przemysłowych, a także jest surowcem do produkcji energii wodorowej.

Woda pełni również ogromne znaczenie w organizmie człowieka jednocześnie będąc podstawowy medium w którym zachodzą wszystkie procesy fizjologiczne. Woda jest odpowiedzialna za:

  • Utrzymanie równowagi płynów: Woda stanowi około 60 % masy ciała człowieka i pomaga utrzymać odpowiednią równowagę płynów w organizmie. Bierze udział w procesach takich jak transport składników odżywczych, regulacja temperatury ciała oraz usuwanie zbędnych produktów przemiany materii,
  • Regulacje temperatury ciała: Woda pomaga regulować temperaturę ciała poprzez pocenie się i oddychanie. Pocenie się umożliwia ochłodzenie skóry, a następnie ciała, gdy temperatura wzrasta, na przykład podczas wysiłku fizycznego czy w upalne dni.
  • Trawienie i wchłanianie składników odżywczych: Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Uczestniczy w procesie trawienia, rozpuszcza składniki odżywcze i transportuje je do komórek. Woda również ułatwia wchłanianie witamin, minerałów oraz innych substancji odżywczych.
  • Wydalanie toksyn i odpadów: Woda jest kluczowym elementem usuwania toksyn i odpadów z organizmu poprzez mocz, pot i stolec. Pomaga również w oczyszczaniu nerek, zapobiegając kamicy nerkowej i infekcjom dróg moczowych.
  • Nawilżanie stawów i krążków międzykręgowych, pomagając w utrzymaniu ich elastyczności i zdolności do amortyzacji. Działa jak smar, zmniejszając tarcie między kośćmi i tym samym zapobiegając uszkodzeniom stawów.
  • Wspomaga funkcji mózgu i układu nerwowego: Woda jest istotnym składnikiem mózgu i tkanki nerwowej, wpływając na koncentrację, pamięć i nastrój.
  • Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia może pomóc w poprawie funkcji poznawczych oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólów głowy, migren i zmęczenia.

Dlatego każdego dnia pamiętajmy o nawodnieniu! Nasze dzienne zapotrzebowanie na wodę może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, masa ciała, poziom aktywności fizycznej, klimat i stan zdrowia. Pamiętajmy jednak że średnie zapotrzebowanie na wodę dorosłego człowieka to 2,5l wody dziennie.

Pomimo że około 71% naszej planety stanowi woda to tylko 2,5 % tego zasobu to niezbędna dla nas woda słodka, która jest kluczowa nie tylko dla nas ale również dla roślin i zwierząt na lądzie.

Pomimo ze woda słodka występują na całej planecie, dostęp do niej różni się w zależności od regionu geograficznego oraz formie w jakiej jest zgromadzona:

  • Lód i śnieg: Około 68,7% wody słodkiej jest zmagazynowane w lodowcach, pokrywach śnieżnych oraz na biegunach. Ta woda jest trudno dostępna dla większości ludności.
  • Wody gruntowe: Około 30,1% wody słodkiej znajduje się w podziemnych zbiornikach wodnych, zwanych wodami gruntowymi. Wody gruntowe są eksploatowane przez studnie i źródła, które zaspokajają potrzeby rolnicze, przemysłowe i domowe.
  • Jeziora, rzeki i stawy: Pozostałe 1,2% wody słodkiej jest zlokalizowane na powierzchni Ziemi w formie jezior, rzek i stawów. Te źródła wodne są najbardziej dostępne dla ludzi, ale stanowią tylko niewielki procent ogólnych zasobów wodnych.

W miarę wzrostu liczby ludności i zwiększania się popytu na wodę, rośnie też presja na dostęp do niej. Nierównomierna dostępność, zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie oraz nadmierna eksploatacja zasobów prowadzą do problemów z dostępem do wody pitnej oraz napięć związanych z wodą na świecie.

W przyszłości, z uwagi na rosnące potrzeby ludzkości, będzie konieczne opracowanie nowych technologii i strategii zarządzania zasobami wodnymi. Oczyszczanie wód, desalinizacja oraz zbieranie wody deszczowej to tylko niektóre z rozwiązań, które mogą zabezpieczyć dostęp do wody dla przyszłych pokoleń. Innowacje te będą istotne nie tylko dla gospodarki, ale także dla ochrony środowiska i utrzymania bioróżnorodności.

Dlatego już dziś dbajmy o ten cenny składnik! Wykonujmy proste czynności które oszczędzają ten cenny zasób:

  • Wyłączenie wody podczas mycia zębów, golenia czy mycia twarzy – dzięki temu zaoszczędzamy kilka litrów wody każdego dnia,
  • Bieżące naprawy cieknących kranów,
  • Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie – zużycie wody podczas ,,krótkiego prysznica” jest zwykle niższe niż podczas napełniania wanny,
  • Instalowanie urządzeń oszczędzających wodę np. przyciski dwustopniowe w spłuczkach toaletowych,
  • Zbieranie wody deszczowej do podlewania roślin – to ekologiczny i darmowy sposób na utrzymanie ogrodu czy roślin doniczkowych.
  • Podlewanie roślin rano lub wieczorem, gdy parowanie jest mniejsze.

Woda to nasze wspólne dobro, ale tez wspólna odpowiedzialność. Dbajmy o nią nim będzie za późno!

Źródła:

https://www.unic.un.org.pl/oionz/swiatowy-dzien-wody/3310

https://dietetycy.org.pl/woda-jej-znaczenie-dla-prawidlowego-funkcjonowania-organizmu/

https://www.wodociagi-sroda.pl/index.php/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/169-rola-i-znaczenie-wody-w-zyciu-czlowieka-bezpieczenstwo-wody

https://openai.com/product/dall-e-2

Komentowanie jest wyłączone