Co kryją nazwy produktów?

Idąc na zakupy, z każdej strony jesteśmy bombardowani coraz to nowszymi produktami, których producenci zapewniają o ich prozdrowotnych właściwościach i naturalnym pochodzeniu. Wiele z tych obietnic nie ma niestety potwierdzenia w rzeczywistości. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, który pomoże Państwu przedrzeć się przez gąszcz produktów oferowanych w sklepach i nie dać się nabrać na triki producentów.

Część 2 – Co kryją nazwy produktów?

Sok, nektar czy napój?

SOK wyrób uzyskany z jednego lub większej ilości świeżych lub schłodzonych owoców. Przepisy nie zezwalają na dodawanie do soków barwników ani konserwantów.

NEKTAR wyrób otrzymywany przez dodanie wody oraz cukrów lub miodu do soku owocowego. Minimalna zawartość soku w nektarze to 25-50%,

NAPÓJ wyrób otrzymany w wyniku zmieszania soku owocowego, wody, cukru, substancji dodatkowych (np. substancji konserwujących, stabilizatorów, regulatorów kwasowości). W napoju dodatek soku wynosi 5-20%.

Wędliny

Różnią się zawartością mięsa od 50-95%

Sprawdź – producent musi napisać ile % jest w szynce mięsa.

Nie kupuj szynki z napisem – „produkt wysokowydajny”- jest w niej mało mięsa a dużo zapychaczy, mało mięsa, dużo dodatków tj. soja, kasza manna, skrobia, sól

Szukaj wędlin wyglądających naturalnie – mają wyraźną strukturę mięsa, nieregularny kształt, fragmenty tłuszczu.

Im drobniej mielone (mielonka, mortadela, pasztetowa) tym więcej w nich kalorii, tłuszczu i odpadów, czyli skórek, flaków, chemicznych wypełniaczy.

Przechowywane wędliny w torebkach foliowych lub folii aluminiowej szybciej się psują – zawiń je lepiej w pergamin lub włóż do pojemnika na żywność.

Parówki

Najtańsze parówki robi się z MOM czyli mięsa oddzielonego mechanicznie. Są to: zmielone ścięgna, tłuszcz, kupry, skóry, uszy.

Skład: im więcej mięsa tym lepiej (10-95%,) im krótsza lista składników tym lepiej.

Parówki z fosforanami – E450, E 451 i E452 – pełnią funkcję wiążącą składniki w parówce (stąd też parówki mają jednorodną strukturę), jednakże zaburzają przyswajanie wapnia przez organizm.

Producenci dodając azotynów i azotanów, emulgatorów itd. wytwarzają z kilograma skórek i tłuszczu 2 kg parówek.

Pasztety

Producentów nie obowiązują normy dotyczące zawartości mięsa. W wielu pasztetach (najczęściej tych w puszkach i aluminiowych pojemnikach) znajduje się wszystko, czyli: woda, tłuszcz, skóry, podroby, chrząstki, ścięgna (mięso oddzielone mechaniczne), kasza manna. W niektórych pasztetach nie ma ani grama mięsa.

Jeśli już kupujesz pasztet, wybieraj ten na wagę, pieczony, z wysoką zawartością mięsa, którego data przydatności do spożycia jest krótka

Masło

Szukaj napisu „MASŁO” na opakowaniu!

Osełka śmietankowa”, „Mazurskie”, „Ekstra”- to nie masło, ale mieszanka masła z margaryną i olejem palmowym.

W sklepach znajdziemy 2 rodzaje masła:

  • śmietankowe (ze słodkiej śmietanki) 72% tłuszczu

  • ekstra ( z ukwaszonej śmietanki, zawiera 6 razy mniej laktozy)- zdecydowanie lepsze gdy mamy problemy z trawieniem lub nietolerancję laktozy 82% tłuszczu

Na opakowaniu dobrego masła znajdziesz certyfikat np. PL 04 111 0601 WE.

WSKAZÓWKA! Weź do ręki kostkę masła – dobre masło ugniata się pod palcami w sposób ciągły, to z dodatkami – w przerywany, trzaska pod palcami.

Jogurt

Najlepiej wybierać jogurty naturalne (w składzie powinno być tylko mleko i bakterie). W niektórych jogurtach owocowych znajdziemy aż 4 łyżeczki cukru. Jogurt to nie to samo co „deser jogurtowy”.

Jogurt truskawkowy” to nie to samo co „jogurt o smaku truskawkowym”. „Jogurt truskawkowy” zawiera owoce, natomiast „jogurt o smaku truskawkowym” zawiera aromaty owocowe. Czytaj etykiety!

Jogurt naturalny „bez cukru” i „bez konserwantów” to żaden ulepszony, zdrowszy produkt. Zgodnie z normami, żaden prawdziwy jogurt naturalny nie może ich mieć.

Ser czy produkt seropodobny?

SER- produkt otrzymywany z mleka, przez wydzielenie z niego białka i tłuszczu. W składzie sera nie powinno być niczego, poza mlekiem i jego komponentami (z wyjątkiem przypraw oraz podpuszczki).

PRODUKT SEROPODOBNY- W ich składzie występują substancje pochodzenia chemicznego, roślinnego, a nawet łój zwierzęcy. np. „ser typu Gouda”, „kurpiowski dojrzewający podpuszczkowy”. Szukaj na opakowaniu słowa „ser”.

Pieczywo

Piekarze maj obowiązek jedynie podać nazwę i rodzaj np. pszenny, żytni, pszenno-żytni i datę produkcji. Jeśli producent poda skład – im wyższy numer przy oznaczeniu mąki (typ 450, 500, 650) tym lepiej – jest ona bogatsza w błonnik, witaminy i minerały. Szukaj pieczywa, którego skład to tylko mąka, woda, zakwas i sól. Nie wybieraj tego który zawiera również zakwaszacz (E322, E330), ulepszacz (E471, E300).

Komentowanie jest wyłączone