Dlaczego warto zaszczepić się przeciwko grypie?

Chociaż słyszymy coraz częściej o przypadkach zachorowania na grypę wśród znajomych i rodziny, sezon grypowy jeszcze się na dobre nie rozpoczął. Właśnie teraz jest najlepszy czas, aby podjąć właściwe kroki i zabezpieczyć się przed możliwymi komplikacjami i negatywnymi skutkami wirusa grypy. Jak? Poprzez szczepienia!

Dlaczego warto zaszczepić się przeciwko grypie?

Głównym argumentem przemawiającym za poddaniem się szczepieniu przeciwko grypie jest fakt, że jest to najskuteczniejsza, a zarazem najtańsza metoda zapobiegania grypie. Jak pokazują badania, szczepienia przeciw grypie zapobiegają zachorowaniom w grupie 70-90% zdrowych osób poniżej 65 roku życia. Pamiętajmy, że grypa, to nie to samo co zwykłe przeziębienie, a jej przechorowanie może mieć dalekosiężne i poważne konsekwencje zdrowotne takie jak:

  • powikłania ze strony układu oddechowego (np. ostre zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc)
  • powikłania kardiologiczne (np. zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia,
  • powikłania nefrologiczne (np. kłębuszkowe zapalenie nerek)
  • powikłania neurologiczne (np. zapalenie opon mózgowych, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, Zespół Guillian-Barre)
  • uszkodzenia słuchu,
  • powikłania psychiatryczne,
  • poronienia,
  • zgon wywołany wielonarządowymi powikłaniami pogrypowymi.

 Kto powinien się zaszczepić przeciw grypie?

Eksperci zalecają, aby szczepieniu przeciwko grypie poddawały się szczególnie osoby z grup tak zwanego „wysokiego ryzyka”, u których prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań pogrypowych jest duże, m. in. zdrowym dzieciom w wieku powyżej 6 miesiąca życia, osobom przewlekle chorym, osobom po przeszczepach, kobietom w ciąży lub tym, które planują ciążę, pensjonariuszom domów opieki i innych placówek dla osób przewlekle chorych,  osobom powyżej 50 roku życia. Szczepieniem przeciwko grypie powinny też zostać objęte osoby, które mogą stanowić źródło zakażenia dla osób z grupy wysokiego ryzyka (opiekunowie osób przewlekle chorych, dzieci, jak również osoby, które ze względu na charakter wykonywanej pracy są szczególnie narażone na kontakt z wirusem grypy-pracownicy ochrony zdrowia, nauczyciele, osoby pracujące w handlu).

Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH w samym tylko sezonie epidemicznym 2015/16 (do dnia 31.07.2016) odnotowano aż 3 756 650 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

Kiedy szczepić się przeciwko grypie?

Szczepionki przeciwko grypie pojawiają się w aptekach z reguły w okolicach września i to wtedy właśnie, przed rozpoczęciem sezonu grypowego przypadającego w Polsce na okres od stycznia do marca, warto się zaszczepić. Jeżeli nie uda nam się zaszczepić zawczasu, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, szczepieniu można podać się również w okresie wzrostu zachorowań.

Co jest przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw grypie?

Podobnie jak w przypadku innych szczepień, tak również w tym przypadku o szczepieniu decyduje lekarz, który w oparciu o badanie i wywiad lekarski określa, czy istnieją przeciwwskazania do szczepienia. Zasadniczo jednak określa się, że inaktywowanej szczepionki przeciwko grypie nie powinno się podawać osobom, u których stwierdzono:

  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu (m.in. alergia na białko jaja kurzego)
  • ostre zakażenie lub chorobę przebiegającą z gorączką

Czy szczepienie przeciwko grypie jest bezpieczne?

Dostępne na rynku, inaktywowane szczepionki przeciw grypie są bezpieczne dla zdrowia. Jako że w ich skład wchodzą jedynie fragmenty zabitego wirusa, nie są one w stanie wywołać choroby. Szczepionka przeciwko grypie, podobnie jak wszystkie inne, może wywołać wystąpienie niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Odczyn ten ma z reguły łagodny przebieg i objawia się zaczerwienieniem, bolesnością i obrzękiem w miejscu ukłucia. Rzadziej występującymi reakcjami na przyjęcie szczepionki są: niewielki wzrost temperatury ciała, czy też ból mięśni, stawów i głowy. Nie należy jednak utożsamiać objawów tych z zachorowaniem na grypę.

Pamiętajmy, że dostępne bez recepty medykamenty reklamowane jako skuteczna broń w walce z grypą, w istocie nie zapobiegają rozwojowi choroby, a jedynie zmniejszają  nasilenie objawów. Szczepienia zaś stanowią najskuteczniejszą metodę zapobiegnięcia zachorowaniu na grypę.

Więcej informacji na temat grypy i jej objawów w artykule Nie daj się grypie!


Źródła:

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, O Programie, http://www.mp.pl/opzg/o-programie

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, Grypa, http://szczepienia.pzh.gov.pl/main.php?p=3&id=131

Główny Inspektorat Sanitarny, Zaszczep w sobie chęć szczepienia, http://szczepienia.gis.gov.pl/

Źródło ilustracji: http://pl.123rf.com/

Komentowanie jest wyłączone