Aktywność fizyczna Polaków – mamy powody do dumy?

19773185_m„Aktywność fizyczna” to hasło, które wśród Polaków niestety najczęściej wzbudza… wyrzuty sumienia. Niby wiedzę mamy niemałą – że ruch jest niezbędny dla zdrowia, że żaden lek go nie zastąpi, że wskazany w każdym wieku. Czyli jest ważny i potrzebny. To dlaczego aż 32% Polaków nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej!?

Polaków zapytano o to, ilu podejmuje regularną aktywność fizyczną (co najmniej 3 razy w tygodniu). Zaangażowanie w pracę nad kondycją fizyczną zadeklarowało 30% badanej grupy. Niby nie jest źle, ale niestety nie wypadamy najlepiej w porównaniu do innych mieszkańców Europy. Daleko nam jeszcze do Finów, Szwedów czy nawet Czechów, gdzie aktywność fizyczna podejmowana w czasie wolnym dotyczy ponad 50% społeczeństwa.

Pozytywnym zjawiskiem obserwowanym także w Polsce jest moda na aktywność fizyczną, która staje się atrybutem osób silnych, osiągających sukcesy i zdyscyplinowanych. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się biegi uliczne, sporty grupowe czy korzystanie z siłowni na świeżym powietrzu. Na portalach społecznościowych ogromną popularnością, szczególnie wśród młodych użytkowników, cieszą się profile osób wysportowanych i promujących modę na zdrowe odżywianie.

Kobiety vs Mężczyźni

Z badań wynika, że mężczyźni podejmują aktywność fizyczną częściej – regularnie aktywizuje się 28% kobiet i 36% mężczyzn. Brawo Panowie! J Natomiast Panie, są zwolenniczkami aktywizowania się w grupach. Jak wynika z badań, kobiety preferują zajęcia grupowe pod okiem profesjonalisty, natomiast Panowie mają duże zaufanie do własnych umiejętności i trenują głównie na własną rękę, bez wsparcia instruktora.

W takim razie jaką aktywność podejmujemy?

Zdecydowanie najbardziej lubimy jazdę na rowerze i bieganie czyli dyscypliny, które nie wymagają dużego nakładu finansowego. Popularne jest także pływanie, szczególnie wśród mieszkańców miast. Sporty grupowe są popularniejsze wśród młodych Polaków – chętnie gramy w piłkę nożną i rzadziej w siatkówkę. Polacy powyżej 30 roku życia preferują dyscypliny indywidualne – jogging czy zajęcia na siłowni, które wymagają większych nakładów finansowych, ale także chętnie spędzają czas z rodzinami na wycieczkach rowerowych.

Bardzo słabo w ogólnych statystykach wypadają sporty zimowe. Jak wynika z raportu CBOS z 2012 roku, tylko co 9 Polak uprawia dyscypliny takie jak narciarstwo czy snowboard.

Duże różnice w rodzajach aktywności fizycznej obserwuje się w grupie osób mieszkających w miastach i na wsiach. Mieszkańcy miast, ze względu na silniej rozwiniętą infrastrukturę, częściej korzystają z zajęć na siłowniach, trenują sporty walki czy pływają. Mieszkańcy wsi natomiast chętniej jeżdżą na rowerze oraz uprawiają sporty drużynowe (gdzie rządzi oczywiście piłka nożna). J

Motywacja kluczem do sukcesu

71% Polaków deklaruje, że aktywność fizyczną podejmuje ze względu na zdrowie, 61% dla przyjemności a 47% dla poprawy samopoczucia. Dla wielu osób uprawianie sportu jest także dobrą okazją do spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi oraz poznawania nowych ludzi, np. w klubach fitness.

Zaskakujący może wydawać się fakt, że tylko 24% osób regularnie uprawiających sport twierdzi, że robi to dla ładnego wyglądu i utrzymania szczupłej sylwetki. Oczywiście zdecydowaną większość tej grupy stanowią kobiety. One także częściej traktują sport jako sposób na odreagowanie stresu.

Natomiast mężczyźni za jedną z głównych motywacji uznają przyjemność jaką czerpią z uprawiania sportu.

Z roku na rok rośnie liczba osób uprawiających sport regularnie. Bardzo pozytywna jest informacja, że młodzi ludzie zaczynają dostrzegać korzyści płynące z aktywności fizycznej – lepsze samopoczucie, dobrą formę, szczupłą sylwetkę. Interesują się także zdrowym odżywianiem – rozsądnie wybierają przekąski, jedzą zdrowe śniadania. Jeśli moda na zdrowy styl życia utrzyma się dłużej, jest nadzieja że dla młodych ludzi uprawianie sportu stanie się codziennością, a kolejne pokolenia swoją aktywnością fizyczną dorównają Skandynawom.

Źródła:

Aktywność sportowa Polaków. Raport z badania TNS Polska, Wrzesień 2015
dostęp 24.10.2015 http://www.tnsglobal.pl/wp-content/uploads/2015/10/TNS-Polska-Aktywno%C5%9B%C4%87-sportowa-Polak%C3%B3w.pdf

Aktywność fizyczna Polaków. Komunikat z badań CBOS. Warszawa 2013
dostęp 24.10.2015 http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2013/K_129_13.PDF

Źródła zdjęć: pl.123rf.com

Komentowanie jest wyłączone