Astma – co to za choroba?

Astma jest chorobą przewlekłą układu oddechowego, którą powoduje trwałe zapalenie oskrzeli i może nosić miano choroby cywilizacyjnej. Na astmę oskrzelową mogą zachorować zarówno dzieci jak i dorośli. Objawy choroby to między innymi duszności, sapanie, ucisk
w klatce piersiowej oraz suchy kaszel. Ataki astmy mogą trwać od kilku minut nawet do kilku godzin. Intensywność ataków, a także ich częstotliwość mogą być różne u poszczególnych chorych. Astma jest nieuleczalną chorobą.

Na czym polega atak astmy?

Osoby chore na astmę oskrzelową mają podrażnioną błonę śluzową oskrzeli. Podczas oddychania powietrze przepływa do płuc przez oskrzela. Oskrzela, poprzez długotrwały stan zapalny, są wrażliwe i podatne na nadmierną reakcję. Reakcja ta polega na skurczu oraz nadmiernym wydzielaniu śluzu, co w efekcie sprawia, że przepływ powietrza przez oskrzela jest utrudniony. Objawy astmy oraz ich intensywność są bardzo różne. Chorzy mogą mieć stałe trudności w oddychaniu lub czuć się dobrze i dowiedzieć się o chorobie w wyniku badań.

Co może spowodować astmę?

Choroba ta w dużym stopniu może być spowodowana przez różnego rodzaju alergie, ale może mieć także inne podłoże. Co zatem może wywołać astmę? Wszystko co może spowodować reakcję alergiczną między innymi kurz, sierść zwierząt domowych, pleśń, substancje drażniące i inne alergeny, które można napotkać podczas pracy zawodowej – lateks, mąka. W momencie gdy organizm jest nieustannie narażony na podrażnienie dróg oddechowych istnieje duże prawdopodobieństwo, że można zachorować na astmę. Istnieje również możliwość, że pomimo genetycznej skłonności do zachorowania nie choruje się na astmę, bo nie jest się narażonym na działanie szkodliwych alergenów. Możliwość zachorowania potęguje niestety to, że na astmę chorowali rodzice, dziadkowie lub zostały rozpoznane alergie wziewne, pokarmowe.

Jak walczyć z astmą?

Istnieją zalecenia, które pozwolą podnieść odporność na choroby i infekcje, poprawić pracę układu krążenia, czynności układu oddechowego, a także podnieść próg reakcji astmatycznej. Regularny ruch pozwala na poprawę wydolności, a w efekcie obniżyć częstość
i intensywność ataków astmy lub nawet doprowadzić do ich zaniku. Jedną z najbardziej korzystnych form aktywności, które zmniejszają astmatyczne dolegliwości jest pływanie, które może spowodować powiększenie pojemności oddechowej płuc. Aktywność fizyczna jest bezpieczna i wręcz zalecana zarówno u chorych na astmę dorosłych jak i dzieci.

Źródło grafika:

https://www.freepik.com/

Bibliografia:

https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/czy-masz-astme

Astma a ruch. Czy dziecko z astmą może uprawiać sport?

https://www.gov.pl/web/psse-siedlce/swiatowy-dzien-alergii-i-astmy-2022

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/alergia-i-astma-nie-lekcewaz-objawow

Komentowanie jest wyłączone