Europejski Tydzień Szczepień, jak co roku obchodzony jest w ostatnim tygodniu kwietnia. W tym roku obchodom przyświeca hasło: „Domknijmy lukę w szczepieniach”. Wydarzenie to ma na celu promowanie szczepień ochronnych kluczowych dla ochrony osób w każdym wieku przed groźnymi chorobami. To właśnie dzięki szczepieniom możemy ocalić miliony istnień ludzkich!
W tym roku Europejski Tydzień Szczepień przypada w dniach 24 – 30 kwietnia, obchody skupiają się przede wszystkim na działaniach mających na celu eliminację odry i różyczki. Niestety Polska nadal pozostaje terenem endemicznym pod względem występowania tych chorób zakaźnych. Jak wynika z wniosków Europejskiej Regionalnej Komisji ds. Weryfikacji Eliminacji Odry i Różyczki, w 32 państwach Europejskiego Regionu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) udało się doprowadzić do przerwania transmisji endemicznej odry i/lub różyczki. Przerwanie transmisji w ponad połowie krajów europejskich pokazuje, że eliminacja odry i różyczki jest możliwa, zatem należy zwiększyć wysiłki na rzecz osiągnięcia tego celu.
Europejski Tydzień Szczepień to dobry moment, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na potrzebę wykonywania szczepień ochronnych. Jest to również doskonała okazja do popularyzacji wiedzy na temat chorób zakaźnych, przeciwko którym można się zaszczepić.
W związku z tym, iż w tym roku podczas Europejskiego Tygodnia Szczepień pochylamy się nad tematyką odry i różyczki, scharakteryzujmy pokrótce te choroby zakaźne.
Odra – ostra wirusowa choroba zakaźna, w której jedynym źródłem zakażenia jest człowiek. Wirusy przenoszone są głownie drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej. Wirus odry zwykle powoduje wysoką gorączkę i wysypkę, może także prowadzić do ślepoty, zapalenia mózgu a nawet do zgonu.
Różyczka – choroba zakaźna wywołana przez wirus różyczki, który charakteryzuje wysoka zakaźność. Źródłem zakażenia jest wyłącznie osoba chora na różyczkę, a zakażenie przenosi się droga kropelkową. U dzieci zwykle ma łagodny przebieg, ale zakażenie we wczesnym okresie ciąży może prowadzić do śmierci płodu lub zespołu różyczki wrodzonej, która może skutkować uszkodzeniami mózgu, serca, oczu i uszu.
Szczegółowy opis odry i różyczki, a także innych chorób znajdujących się w kalendarzu szczepień ochronnych (PSO) znajdą Państwo w kolejnych artykułach zamieszczanych na łamach portalu 5 Kroków do Zdrowia.
Niestety coraz większe grono rodziców nie szczepi swoich dzieci. Z roku na rok liczba rodziców uchylających się od szczepień ochronnych rośnie. Tylko w Małopolsce, w 2015 roku aż 1 138 rodziców, nie zaszczepiło swoich dzieci (stan na dzień 31.12.2015 r.). Ruchy antyszcepionkowe maja ogromny wpływ na decyzje rodziców. Musimy jednak pamiętać, że tylko wysoki odsetek osób zaszczepionych daje nam odporność zbiorowiskową. Wraz ze wzrostem liczby osób uodpornionych na daną chorobę, zmniejsza się ryzyko zachorowania na nią osoby, której ze względów zdrowotnych, nie można zaszczepić.
Nie ulegajmy wpływom antyszczepionkowców, których opinie nie są poparte badaniami naukowymi. Domknijmy lukę w szczepieniach!
Źródło:
- www.who.int/mediacentre/factsheets/fs378/en
- http://szczepienia.pzh.gov.pl/
- http://www.who.un.org.pl/
- Dane Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie
Źródło zdjęcia:
www.who.int/campaigns/immunization-week/2016/campaign-materials/en/