Czy wiesz wszystko o przyczynach bólu głowy?

przyczyny bólu głowyBól głowy – nie ma chyba osoby, która w swoim życiu nie doświadczyła by tej dolegliwości o większym lub mniejszym nasileniu. W Międzynarodowej Klasyfikacji Bólów Głowy wyróżnia się aż 280 różnych typów bólów głowy. Tyle ile rodzajów tej dolegliwości, tyle też jej przyczyn. Zwykle łączymy ból głowy z wahaniem ciśnienia, zmianą pogody lub chorobą. Ale czy wiesz, co jeszcze może wywołać u ciebie tę dolegliwość?

„Weekendowy ból głowy”

Od razu wyjaśnijmy – nie mówimy tu o bólu głowy będącym wynikiem nierozsądnego spożywania napojów alkoholowych! Wyobraź sobie taki scenariusz: Bardzo intensywny tydzień, natłok obowiązków i sporo stresu. Wreszcie nadchodzi weekend, kiedy masz plan się zrelaksować, porządnie wyspać i nadrobić zaległości w życiu towarzyskim. Piękne plany krzyżuje ci jednak pojawiający się znienacka ból głowy. Opis wydaje się znajomy? Zapewne tak. A czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego tak właśnie się dzieje? Odpowiedź jest prosta – napięcie narastające w trakcie tygodnia zaczyna ustępować, a poziom hormonów stresu spada, co powoduje szybkie uwalnianie neuroprzekaźników, czyli cząsteczek odpowiedzialnych za przenoszenie sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi. Te wysyłają impulsy do naczyń krwionośnych, które zaczynają się kurczyć, a następnie rozszerzać. I w ten oto sposób rozwija się u ciebie ból głowy.

Jak temu zapobiec? Przede wszystkim unikaj pokusy spania do południa. I tak nie dasz rady zrekompensować sobie niedoboru snu, a spanie dłużej niż osiem godzin może się skończyć pobudką spowodowaną bólem głowy. Pozbądź się myślenia, że w trakcie tygodnia musisz wpadać całkowicie w wir pracy, które dopiero w weekend zrekompensujesz sobie słodkim lenistwem. Taki brak równowagi jest szkodliwy dla naszego organizmu i z pewnością nie ułatwia poniedziałkowego powrotu do pracy. Postaraj się wygospodarować kilka godzin w tygodniu na relaks – wizytę na basenie, spacer po lesie albo zajęcia jogi.

„Zapachowy ból głowy”

Nie odbiegając znacznie od poprzedniego wątku, zajmijmy się kolejną przyczyną bólu głowy. Pewnie pomyślisz – co wspólnego ma wolny weekend i nasz następny temat, czyli intensywne zapachy? Odpowiedź jest banalna – sprzątanie! Wielu z nas właśnie w sobotę postanawia korzystając z wolnego czasu rzucić się w wir prac domowych. Tą z reguły brudną robotę uprzyjemniamy sobie stosując całą gamę chemicznych, pachnących detergentów. Producenci środków czystości, odświeżaczy powietrza, a nawet papieru toaletowego prześcigają się w wymyślaniu nowych kompozycji zapachowych. A te potrafią być dla naszego organizmu wyjątkowo drażniące. Jeżeli zatem zauważyłeś, że ból głowy pojawia się u ciebie w następstwie kontaktu z jakimś zapachem (np. w trakcie sprzątania), postaraj się wyeliminować ze swojego domu mocno perfumowane produkty. Nie stosuj też świec zapachowych, kadzidełek i odświeżaczy. Z ostrożnością podchodź do testowania nowych perfum.

„Jedzeniowy ból głowy”

Ból głowy może być również spowodowany głodem. To niby oczywiste, a jednak wielu z nas zdaje się o tym zapominać i zamiast zjeść pełnowartościowy posiłek wolimy sięgnąć po proszek przeciwbólowy. Jeżeli należysz do osób, którym zdarza się wyjść z domu bez śniadania, albo z uwagi na charakter pracy jesz rzadko i nieregularnie, prawdopodobnie to niedobór substancji odżywczych i spadek poziomu cukru we krwi jest przyczyną złego samopoczucia.

Jest jednak i druga strona medalu. Nie tylko to czy i jak często jemy może powodować ból głowy. Ogromne znaczenie ma również to, co ląduje na naszym talerzu. Wśród przyczyn bólu głowy i migreny specjaliści często wskazują się jedzenie niektórych, popularnych produktów. Amerykańska Narodowa Fundacja Bólu Głowy określa je jako „koktajlowe menu”, a zaliczają się do nich między innymi sery, orzeszki, czekolada oraz wędzone wędliny i ryby, a także kawa i alkohol. Osoby borykające się z bólami głowy powinny też wystrzegać się produktów zawierających azotyny (konserwant obecny na przykład w wędlinach i przetwroach mięsnych) oraz glutaminian sodu (obowiązkowy składnik wszelkiego rodzaju dań gotowych).

Na każdego z nas, różne pokarmy działają inaczej, więc jeżeli borykasz się z nawracającymi bólami głowy spróbuj zapisywać produkty, które jadłeś przed wystąpieniem tej dolegliwości. Taki dzienniczek ułatwi namierzenie produktów odpowiedzialnych za złe samopoczucie. Pomocna może okazać się wskazówka, że z reguły migrena sprowokowana jakimś pokarmem, pojawia się w odstępie około 2-3 godzin po jego zjedzeniu.

„Stresowy ból głowy”

Od stresu nie da się uwolnić. Ważne jednak, aby wiedzieć jak sobie z nim radzić, ponieważ jeżeli nie potrafimy go kontrolować może być on przyczyną bólu głowy. W sytuacjach stresowych mięśnie naszej szyi i głowy napinają się, skutkując tak zwanym napięciowym bólem głowy. Ten dyskomfort odczuwany głównie w okolicach czoła i skroni dyskomfort może trwać nawet kilka dni. Jak mu zapobiec? Kiedy znajdziesz się w stresującej sytuacji spróbuj bardzo prostego ćwiczenia oddechowego, które pozwoli rozluźnić się twoim mięśniom – powoli nabieraj powietrza przez nos, po czym wypuszczaj go przez usta.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat stresu i technik radzenia sobie w sytuacjach stresowych? Zachęcamy do przeczytania artykułu Stres – przyjaciel czy wróg?, który znajdziesz tutaj.

Powyżej przedstawiliśmy Ci zaledwie kilka możliwych przyczyn bólu głowy, jednak pamiętaj, że jeżeli zmagasz się z intensywnymi lub nawracającymi bólami głowy, przede wszystkim zgłoś się do lekarza. Tylko on, w oparciu o wywiad i wyniki badań będzie w stanie określić jaka jest przyczyna twoich dolegliwości. Zbadaj się i  niech cię o to głowa nie boli!

 

Źródła:

Fliciński J., Żarowski M., Steinborn B., Nowa klasyfikacja Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy. Różnice i podobieństwa między ICHD-3 beta i ICHD-2, http://www.ptnd.pl/nd/neurologia_46-39-44.pdf

National Health Service, 10 headache triggers, http://www.nhs.uk/Livewell/headaches/Pages/Headachetriggers.aspx

Napięciowy ból głowy (NBG). Przyczyny, rozpoznanie i leczenie napięciowego bólu głowy, http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/bol/napieciowy-bol-glowy-przyczyny-rozpoznanie-i-leczenie-napieciowy-bol_34562.htmlhttp://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/bol/napieciowy-bol-glowy-przyczyny-rozpoznanie-i-leczenie-napieciowy-bol_34562.html

Aby uniknąć migreny, stosuj odpowiednią dietę,http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/aby-uniknac-migreny-stosuj-odpowiednia-diete_33688.htmlhttp://www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/aby-uniknac-migreny-stosuj-odpowiednia-diete_33688.html

Źródło ilustracji:http://pl.123rf.com/

 

Komentowanie jest wyłączone