Joga dla oczu

Joga dla oczu

Spędzasz długie godziny przed komputerem? Jesteś molem książkowym? A może wykonujesz pracę, która wymaga precyzji? Tego rodzaju aktywności sprzyjają nadmiernej koncentracji wzroku w danej odległości przez dłuższy czas, w konsekwencji czego mięśnie oczu pozostają w stałym napięciu, oczy szybciej się męczą i gorzej spełniają swoje funkcje. Jak zapobiegać ich zmęczeniu i jak dbać o oczy tak aby służyły nam długie lata? Pomocna może okazać się joga oczu.

Co o jodze oczu mówią badania?

Mimo, iż aktualnie brak jest badań, które wskazywałyby na to, iż joga oczu mogłaby mieć swój udział w korekcji wad wzroku takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, to badacze są zgodni co do tego, że konieczne są dalsze badania aby całkowicie wykluczyć jogę oka jako uzupełniającą terapię dla wzroku. Istnieją pojedyncze badania, które sugerują, że ćwiczenia jogi oka mogą sprzyjać obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego, tym samym spowalniając postęp jaskry, która niszczy nerw wzrokowy. To co wiemy na pewno – regularnie wykonywana może łagodzić objawy a nawet zapobiegać zmęczeniu oczu. W jednym z badań prowadzonym na grupie 60 studentów pielęgniarstwa, 8-tygodniowa praktyka jogi oczu przyczyniła się do zmniejszenia poziomu zmęczenia oczu w porównaniu z grupą kontrolną.

To co? Zaczynamy!

Ćwiczenie 1.

Gdy czujesz, że Twoje oczy są przemęczone – zasłoń je dłońmi tak aby nie przenikało przez nie światło. Pozostań w tej pozycji kilka sekund. Nie naciskaj gałek ocznych!

Ćwiczenie 2.

Popatrz w dal (3-5m) i narysuj oczami równoległą linię: prawo-lewo-prawo. Powtórz ćwiczenie 10 razy. Pamiętaj aby podczas wykonywania ćwiczenia nie ruszać głową a linia była rysowana w dali!

Ćwiczenie 3.

Popatrz w dal (3-5m) i narysuj oczami pionową linię: prawo-lewo-prawo. Powtórz ćwiczenie 10 razy. Pamiętaj aby podczas wykonywania ćwiczenia nie ruszać głową a linia była rysowana w dali!

Ćwiczenia 4.

Narysuj oczami „ósemkę”. Niech kreślone „ósemki” mają różne rozmiary. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie 5.

Przenieś wzrok z obiektu oddalonego o ok. 40 cm na obiekt znajdujący się w odległości 3-5m. Zatrzymaj wzrok na każdym z obiektów przez około minutę.

Ćwiczenie 6.

Zakryj dłonią jedno oko. Drugie oko niech powoli podąża za długopisem umieszczonym w dłoni w odległości ok. 30 cm od lewa do prawa i z powrotem, od góry do dołu i z powrotem.

Dajcie znać po tygodniu wykonywania ćwiczeń czy trening przyniósł efekty a Wasze oczy są bardziej skore nawet do bardziej wzmożonej pracy 😉 Powodzenia!

Zdjęcie: www.pixabay.com

Bibliografia:

GopinathanKartar Singh Dhiman, R. Manjusha (2012). A clinical study to evaluate the efficacy of Trataka Yoga Kriyaand eye exercises (non-pharmocological methods) in the management of Timira(Ammetropia and Presbyopia). Ayu, 33(4): 543-546. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3665208/#)

SankalpTanuj DadaRaj Kumar Yadav, and Muneeb Ahmad Faiq (2018). Effect of Yoga-Based Ocular Exercises in Lowering of Intraocular Pressure in Glaucoma Patients: An Affirmative Proposition. International Journal of Yoga, 11(3): 239-241.

Sang-Dol Kim (2016). Effects of yogic eye exercises on eye fatigue in undergraduate nursing students. Journal of Physical Therapy Science 28(6): 1813-1815.

www.healthline.com/health/eye-health/eye-yoga#research

Komentowanie jest wyłączone