Nadchodzi majówka – nie lekceważmy kleszczy!

Powszechnie kleszcz kojarzy się z lasem, tymczasem:

Kleszcze występują nie tylko w lasach, ale również na łąkach, w parkach, na placach zabaw, skwerach … Przyciąga je ciepło naszego ciała, ruch powietrza oraz zapach potu. Po powrocie z wypoczynku na  łonie natury bardzo ważne jest, aby bardzo dokładnie obejrzeć całe ciało oraz zwrócić szczególną uwagę na miejsca, w których skóra jest cienka i dobrze ukrwiona. Tam kleszcze wkłuwają się najczęściej.

Dlaczego boimy się kleszczy?

Ukłucia kleszczy często prowadzą do powstania zmian skórnych o charakterze alergicznym, ropnym, obrzękowym. Mogą one dawać różne objawy u ludzi – w zależności od wrażliwości układu odpornościowego. Kleszcze mogą przenosić także groźne choroby zakaźne – w Polsce najczęściej boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

Jak ustrzec się przed kleszczami?

Ponieważ ukłucie kleszcza może prowadzić do poważnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego tak bardzo ważne jest, aby w odpowiedni sposób ustrzec się przed nimi. Zatem pamiętajmy aby:

  • Wychodząc na tereny zielone możliwie ,,szczelnie’’ okryć swoje ciało,
  • Wybierać jasne kolory ubrań, na których łatwo można dostrzec kleszcza,
  • Stosować repelenty i inne środki pomagające odstraszać kleszcze,
  • Po powrocie z terenów zielonych dokładnie obejrzeć swoje ciało,
  • Wytrzepać ubranie oraz wyprać je,
  • Wziąć prysznic.

Co zrobić, jeżeli kleszcz zdążył już nas ukłuć?

Bardzo ważne w takiej sytuacji jest jak najszybsze usunięcie kleszcza z naszego ciała. Usuwamy go za pomocą pęsety lub innych przyrządów/zestawów dostępnych w aptece. Nie należy smarować kleszcza masłem/ innymi tłuszczami, alkoholem bądź innymi substancjami. Nie należy przypalać, czy zgniatać – takie postępowanie jedynie zwiększa ryzyko infekcji. Jeśli kleszcz jest wczepiony w miejscu do którego nie możemy dosięgnąć, poprośmy o pomoc. Jeśli usuwamy kleszcza za pomocą pęsety należy chwycić go jak najbliżej skóry, nie należy zgniatać, przekręcać – trzeba usunąć jednostajnym ruchem, poprzez pociągnięcie go pionowo do góry. Jeśli korzystamy z dostępnych w aptece przyrządów/zestawów – zawsze postępujmy zgodnie z treścią ulotki/instrukcji. Po wykonaniu czynności trzeba zdezynfekować miejsce wkłucia kleszcza i narzędzie użyte do zabiegu.  Dokładnie umyjmy ręce. Obserwujemy miejsce wkłucia przez kolejny miesiąc. Jeśli pojawi się tzw. rumień wędrujący, gorączka lub inne niepokojące objawy niezwłocznie należy skontaktować  się z lekarzem.

Źródło:

https://www.kleszcze.info.pl/

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-nalezy-wiedziec-o-kleszczach

https://www.gov.pl/web/wsse-krakow/kampania-bezpieczny-wypoczynek—ochrona-przed-kleszczami

https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/inne-rodzaje-zakazen/159547,choroby-przenoszone-przez-kleszcze

Komentowanie jest wyłączone