Lato w pełni – w upalne dni, kiedy temperatura nierzadko przekracza 30ºC, następuję trudny czas dla naszego organizmu, pragnienie wzrasta, a półki w sklepach uginają się od ciężaru różnego rodzaju kolorowych butelek, puszek i kartonów. Producenci starają się zaspokoić wszystkie nasze potrzeby, a my często mamy dylemat co kupić, co najlepiej ugasi nasze pragnienie i wpłynie korzystnie na nasz organizm. Najlepszym napojem który gasi pragnienie i nawadnia jest jednak woda.
Zapotrzebowanie na wodę można obliczyć w prosty sposób, przyjmując, że na 1 kg masy ciała potrzebujemy 30 ml wody. Przykładowo osoba ważąca 60 kg powinna wypić w ciągu dnia 30ml*60 = 1800 ml. Ważne, aby przy określaniu dziennego zapotrzebowania na płyny uwzględnić rodzaj wykonywanej aktywności fizycznej, klimatu i temperatury otoczenia oraz wieku.
W upalne dni, kiedy temperatura otoczenia sięga czasami nawet 40ºC nasz organizm aktywnie dąży do regulacji temperatury ciała poprzez pocenie się. Wraz z potem tracimy także cenne elektrolity, które możemy uzupełnić poprzez stosowanie płynów izotonicznych.
Płyn izotoniczny to napój, którego stężenie elektrolitów jest bardzo podobne do stężenia płynów ustrojowych w naszym organizmie. Izotonik owstaje na bazie wody, zawiera składniki mineralne oraz węglowodany. Ogromną ich zaletą jest bardzo szybkie i skuteczne nawadnianie organizmu pozwalające na utrzymanie odpowiedniego stężenia składników mineralnych i węglowodanów w ciele. A co najciekawsze, bardzo łatwo można go przygotować samodzielnie.
Przepis podstawowy:
1 litr wody,
40 gramów cukru (ok. 1/3 szklanki),
1 gram soli.
Izotonik z sokiem owocowym:
800 ml czystej wody mineralnej niegazowanej
200 ml soku z świeżo wyciśniętych pomarańczy,
1 gram soli.
Izotonik z miodem:
1 litr wody,
Sok z 1 cytryny,
20 gramów miodu,
1 gram soli
Izotonik orzeźwiający:
1,5 litra wody,
sok z jednej cytryny,
3-5 listków mięty,
ok 40 gramów cukru (ok. 1/3 szklanki),
1 gram soli.
Oprócz tego co pijemy, ważne jest także to, w jaki robimy to sposób:
– pij najlepiej czystą wodę – słodzone napoje nie gaszą pragnienia, a wysoka zawartość cukru może przyczynić się do zwiększenia masy ciała,
– pij powoli, małymi łyczkami – napój wypity gwałtownie zwiększa diurezę, czyli „okrada” nasz organizm ze składników mineralnych,
– staraj się unikać soków – wchłaniają się one powoli, a cukier w nich zawarty jest dodatkowym czynnikiem powstawania nadwagi.
W upalne dni bardzo ważne pamiętać o dzieciach, które często zajęte zabawą zapominają o właściwym nawadnianiu. Jeśli dzieci niechętnie piją wodę, można z powodzeniem podawać im napoje izotoniczne przygotowane wcześniej w domu.
Także osobom starszym warto przypominać o częstym przyjmowaniu płynów, gdyż z wiekiem spada wrażliwość na niedobory wody w organizmie. Niedostateczne nawodnienie może prowadzić do poważnych konsekwencji takich jak:
– zaburzenia pracy serca,
– zmiany ciśnienia krwi,
– zaburzenia pracy nerek,
– zakażenia dróg moczowych,
– spowolnienie perystaltyki jelit prowadzące do zaparć.
Niezależnie od wieku, trybu życia i aktywności, powinniśmy pamiętać o tym, że woda stanowi ponad połowę masy naszego organizmu a jej niedobory mają wpływ na funkcjonowanie organizmu i samopoczucie. Dlatego cieszmy się słońcem, bądźmy aktywni, ale pamiętajmy, żeby zawsze mieć przy sobie butelkę wody lub napoju izotonicznego.
Artykuł powstał przy współpracy z Panią Tatianą Krzak.
Bibliografia:
Helena Ciborowska, Anna Rudnicka „Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka” Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010
Władysław Z. Traczyk „Fizjologia człowieka w zarysie” Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007
Źródło ilustracji: http://pl.123rf.com/
Pingback: Jak przetrwać upał? – 5krokowdozdrowia.pl