Latem każdy sposób na ochłodzenie wydaje się nam dobry, basen, morze, jezioro a w mieście kurtyny wodne czy też fontanny. Kąpiele w dużych miejskich fontannach są bardzo popularne w upalne dni. Wbrew pozorom takie miejsca kryją w sobie wiele niebezpieczeństw.
Najczęściej woda w fontannie krąży w obiegu zamkniętym i nie jest podawana dezynfekcji. W tego typu zbiornikach bytować może nawet do 30 różnych rodzajów drobnoustrojów. Wśród nich znajdują się np.:
- bakterie gronkowca,
- bakterie kałowe,
- salmonelli,
- pałeczki ropy błękitnej,
- pałeczki legionelli.
W fontannach mogą znajdować się także zanieczyszczenia fizjologiczne takie jak: złuszczony naskórek, resztki kału i moczu, łupież czy włosy. Skutkiem kąpieli w fontannach może być zakażenie bakterią E. coli, która wywołuje liczne dolegliwości ze strony układu moczowego. Szczególnie narażony na zakażenie jest układ pokarmowy, co w konsekwencji może prowadzić do zatruć i biegunek. Co więcej mogą pojawić się choroby układu oddechowego, zapalenie spojówek, uszu, grzybice czy wysypki alergiczne. Ponadto fontanny nie są przystosowane do kąpieli, mogą mieć ostre krawędzie i śliskie powierzchnie na których nie trudno o upadek. Nie są także kontrolowane pod względem higienicznym, ponieważ nie są to miejsca przeznaczone do kąpieli. Stąd też łatwo zarazić się drobnoustrojami obecnymi w wodzie. W takich miejscach kąpiel chętnie biorą także zwierzęta. Oprócz nieprzyjemnych zdrowotnych konsekwencji kąpieli w fontannach, możemy także zostać ukarani mandatem.
Nie narażaj na szwank swojego zdrowia oraz portfela korzystaj z wodnej przyjemności w miejscach do tego wyznaczonych (basenach, kąpieliskach oraz miejscach wyznaczonych do kąpieli).
Artykuł powstał we współpracy ze studentami Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Źródła:
– http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130807/REGION/130809726
-http://naszolsztyniak.pl/214132,Pozwalasz-dziecku-na-zabawy-w-fontannie-To-niebezpieczne.html#axzz3fI6ZSmGS
Źródło ilustracji: http://pl.123rf.com/