Smak i zapach są u ludzi nierozerwalnie związane. Przekonał się o tym każdy z nas podczas kataru, kiedy przez zapchany nos wszystkie potrawy są dla nas mdłe. Smak i zapach są również czynnikami które wpływają na nasze preferencje żywieniowe i na których opiera się cała gastronomia i produkcja żywności. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie, kiedy zaczynamy odczuwać i reagować na smak i zapach.

Jak donoszą Brytyjscy naukowcy pierwsze odczuwanie smaku i zapachu odbywa się jeszcze przed narodzinami, w łonie matki. Badacze odnotowali pierwsze bezpośrednie dowody na to, że dzieci reagują inaczej na różne zapachy i smaki w łonie matki, patrząc na ich mimikę.

W badaniu prowadzonym przez Durham University’s Fetal and Neonatal Research Lab w Wielkiej Brytanii wzięło udział 100 kobiet będących w 32 i 36 tygodniu ciąży. Badacze wykonali ultrasonografię 4D aby sprawdzić mimikę ich nienarodzonych dzieci w reakcji na smaki jedzenia spożywanego przez ich matki.

Naukowcy przyjrzeli się przy pomocy USG 4D, na reakcję płodu na smak marchwi lub jarmużu w krótkim czasie po spożyciu warzywa przez matkę – kobietom podawano pojedyncze kapsułki zawierające około 400 mg proszku z marchwi, lub 400 mg sproszkowanego jarmużu lub placebo. Poproszono je również aby nie spożywały żadnych pokarmów około 20 minut przed każdym badaniem. Kobiety również nie jadły ani nie piły niczego, co zawierałoby marchew lub jarmuż w dniu ich badania, aby jak najlepiej kontrolować czynniki, które mogłyby wpłynąć na reakcje płodu.

Zaobserwowano reakcje twarzy w obu grupach smakowych, i brak reakcji w porównaniu z grupą kontrolną. Reakcją na smak marchwi był uśmiech 😊 i smutny wyraz twarzy w reakcji na jarmuż ☹

Ustun, B., Reissland, N., Covey, J., Schaal, B., & Blissett, J. (2022). Flavor Sensing in Utero and Emerging Discriminative Behaviors in the Human Fetus. Psychological Science, 0(0). https://doi.org/10.1177/09567976221105460

Wykazano też ze ekspozycja na tak niewielką ilość bodźca powoduje zauważalne reakcje.

Smak marchwi został wybrany z powodu słodkiego smaku, ale również dobrego przenoszenia aromatu, z kolei jarmuż został wybrany, ponieważ daje niemowlętom więcej goryczy niż inne zielone warzywa, takie jak szpinak, brokuły czy szparagi.

Dlaczego to badanie jest ważne?

Wiele wcześniejszych badań sugerowało, że dzieci mogą smakować i czuć zapach w łonie matki, jednak były one przeprowadzane już po narodzinach. Ta analiza jest pierwszą, która obserwuje konkretne reakcje w łonie matki. Może to mieć ważne implikacje dla naszego zrozumienia rozwoju naszych receptorów smaku i zapachu oraz związanej z tym percepcji i pamięci.
Naukowcy uważają również, że wielokrotna ekspozycja na dane smaki przed urodzeniem może pomóc w ustaleniu preferencji żywieniowych po porodzie, co za tym idzie o wpływie diety mamy na nasz gust w dorosłym wieku. Badanie ma pomóc także uświadomić przyszłym mamą jak ich dieta podczas ciąży wpływa na przyszłe życie ich potomstwa.

Źródła

Ustun, B., Reissland, N., Covey, J., Schaal, B., & Blissett, J. (2022). Flavor Sensing in Utero and Emerging Discriminative Behaviors in the Human Fetus. Psychological Science, 0(0). https://doi.org/10.1177/09567976221105460

https://www.sciencedaily.com/releases/2022/09/220922103255.htm

https://dzienniknaukowy.pl/czlowiek/dzieci-reaguja-na-smak-juz-w-lonach-matek

 

 

 

Komentowanie jest wyłączone