Apteczka na wyjazd – co spakować, żeby nie żałować?

7645281_xlW całym domu piętrzą się stosy ubrań, butów i kosmetyków, walizki stoją przygotowane na wielkie pakowanie, a ty wciąż nerwowo biegasz po domu poszukując ulubionego kostiumu kąpielowego, który cały rok leżał na dnie szafy, a teraz nagle postanowił zmienić lokalizację. Uspokój się! Bikini, bez którego nie wyobrażasz sobie letniego wyjazdu, na pewno się znajdzie. Lepiej spakuj coś, bez czego twoje wakacyjny bagaż naprawdę nie może się obyć. O czym mowa? O małej podręcznej apteczce. Uwierz, że nic tak nie potrafi zepsuć urlopu, jak nieprzewidziana choroba lub uraz.

Czy to weekendowy wyjazd za miasto, czy też dwutygodniowe wczasy all inclusive, apteczka jest niezbędna. Przykre dolegliwości żołądkowe, podobnie jak silny ból zęba lubią się przydarzać w najmniej odpowiednim momencie. Wiadomo, że nie wszystkie wypadki da się przewidzieć, ale warto ograniczyć ryzyko ich wystąpienia do minimum przygotowując się do nich zawczasu. Po pierwsze zanim wyjedziesz na urlop, szczególnie w egzotyczne kraje, odwiedź swojego lekarza i skonsultuj z nim swoje plany wyjazdowe. Nie zapomnij też o wykupieniu recept na stale przyjmowane przez ciebie leki (zobacz również: Bezpieczny urlop – jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu?). Wyjazd na wakacje potraktuj także jako dobry pretekst, aby udać się na wizytę kontrolną u stomatologa. Upewnij się też, czy przed wyjazdem do kraju, w którym planujesz wakacje, nie ma potrzeby przeprowadzenia dodatkowych szczepień ochronnych. Pomoże Ci w tym darmowa aplikacja MeduSzczepienia czyli mobilny kalendarz szczepień, w którym uwzględnione zostały zarówno szczepienia obowiązkowe jak i te zalecane osobom podróżującym. Aplikację można pobrać tutaj: Aplikacja MeduSzczepienia

Jeżeli dopięłaś już wszystkie formalności na ostatni guzik i jesteś już myślami na wakacjach, spakuj z nami apteczkę. Oto co powinno się w niej znaleźć:

  • stale przyjmowane leki
  • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
  • leki na problemy żołądkowe
  • leki na chorobą lokomocyjną (jeżeli ty lub ktoś z twoich bliskich ciężko znosi podróże)
  • woda utleniona lub inny preparat do dezynfekcji ran
  • sterylne gaziki i jałowe kompresy
  • bandaż
  • opaska elastyczna (najlepiej jedna szersza i jedna węższa)
  • plastry różnej wielkości
  • kilka ampułek z solą fizjologiczną, do przemywania oczu i nosa
  • nożyczki

Poza wyposażeniem umożliwiającym poradzenie sobie z większością popularnych dolegliwości zdrowotnych, na wyjazd spakuj również preparat z filtrem przeciwsłonecznym (o tym jaki wybrać i jak go stosować możesz przeczytać w artykule Bezpieczne opalanie – jak wybrać i stosować kosmetyki z filtrami UV?) oraz preparat po opalaniu, który może się przydać, kiedy nie zastosujesz odpowiedniej ochrony i przesadzisz ze słońcem. Wybierając się w miejsca, gdzie łatwo o pogryzienie przez owady, wyposażmy się także w repelent, czyli preparat odstraszający insekty.

Oczywiście wielkość bagażu jest ograniczona i nie chcesz, aby połowę walizki zajmowały ci wszelkiego rodzaju medykamenty na najróżniejsze choroby. Jest to szczególnie ważne, kiedy w podróż wybierasz się samolotem. Warto wówczas zapoznać się z zasadami przewozu leków na stronie internetowej twojego przewoźnika.

Pakując wakacyjny niezbędnik ogranicz się do najpotrzebniejszych leków i środków opatrunkowych. W większości miejscowości turystycznych apteki znajdują się, podobnie jak u nas, na każdym kroku. Ważne, aby przed podróżą zapoznać się z informacjami na temat opieki zdrowotnej w kraju do którego wyjeżdżamy. We wszystkich państwach Unii Europejskiej numerem alarmowym, dzięki któremu wezwiesz pomoc w sytuacji zagrożenia życia, jest numer 112. Wiele przydatnych informacji na temat leków i opieki medycznej w kraju, do którego wyjeżdżamy, znaleźć można na stronie Polak za granicą. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało też aplikację na urządzenia mobilne iPolak.

Źródła:

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, Wakacyjny Poradnik Pacjenta, http://www.bpp.gov.pl/gfx/bpp/userfiles/_public/edukacja_-_poznaj_swoje_prawa/wpp2013.pdf

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polak za granicą, http://www.polakzagranica.msz.gov.pl/

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, iPolak – pobierz aplikację MSZ i podróżuj bezpieczniej!, https://www.msz.gov.pl/pl/ipolak

Źródło ilustracji: http://pl.123rf.com/

Komentowanie jest wyłączone