Historia Fast Food w Polsce

Historia fast food w Polsce zaczyna się później niż w innych krajach. Za pierwsze polskie danie fast food można uznać pasztecik szczeciński. Pierwsze i unikalne. Pasztecik szczeciński to typowe i unikalne danie dla tego miasta. Jest to rodzaj smażonego ciasta drożdżowego z nadzieniem mięsnym lub kapustą z grzybami bądź serem i pieczarkami. Ciasto z zewnątrz jest kruche, jednak w środku ma delikatną i miękką konsystencję. Produkt serwowany często w towarzystwie czerwonego barszczu.

Najstarszy lokal serwujący paszteciki powstał w 1969 będąc częścią ówczesnej spółdzielni Społem. Do produkcji używano ważącej ponad tonę sowieckiej maszynie o nazwie “Awtomat do prigotowleniapierożkow”. Maszynę pozyskano z demobilu a jej przeznaczeniem była szybka produkcja żywności w czasie wojny lub klęski żywiołowej. W 2010 paszteciki zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych, a od 2015 dzień 20 października jest obchodzony jako Dzień Pasztecika Szczecińskiego.

Drugim typem polskiego fast food jest zapiekanka. Zapiekanki powstały w latach 70. XX wieku. W związku z wykupieniem licencji na produkcję długich bułek (bagietek) przez Edwarda Gierka, co przyczyniło się do wykreowania nowego, popularnego do dziś produktu – zapiekanki. Zapiekanki w swoich początkach podawane były bardzo skromnie, z farszem cebulowo – pieczarkowym, okazjonalnie posypane żółtym serem. Serwowane w specyficznych budach, prekursorach dzisiejszych food trucków. Zapiekanki i frytki były najpopularniejszymi fast foodami PRL

Polska Pizza. Pierwsza pizzeria w Polsce powstała w Słupsku, z inicjatywy Tadeusza Szołdy dyrektora ówczesnego Społem. Zainspirowany Mediolańskimi targami kulinarnymi w latach 70. XX wieku, podjąć decyzję o wykorzystaniu receptury na spody do pizzy w barze mlecznym Poranek. Pierwsze pizzy były przygotowywana  w  kilku  wariantach:  z  farszem  z  suszonych  grzybów,  baraniny,  jajka,  pieczarek, wędzonej makreli oraz kiełbasy. Lokal przetrwał do czasów współczesnych, a skład, receptura i proporcje składników pizzy  są strzeżoną tajemnicą. Piec  w którym przygotowuje się pizzę, działa bez usterki od 40 lat.

Pierwszym globalnym lokalem fast food był McDonald, otwarty 17 czerwca 1992 w Warszawie. Podczas otarcie restauracji w nieistniejącym już centrum handlowym Sezam ustawiały się długie kolejki chętnych spróbować słynne burgery. Ceny produktów w 1992 znacznie różniły się od obecnych i wynosiły odpowiednio: BigMac – 25 tys. odpowiadające 2,5 zł, frytki – 10 tys. odpowiadające 1 zł czy Coca-Cole – 11 tys. odpowiadające 1,1 zł

W 1992 również w Warszawie zostają otwarte pierwsze restauracje Pizza Hut, Dominium Pizza, Burger King. Z kolei pierwsze KFC w naszym kraju powstaje w 1995 w Szczecinie.

Literatura

  • D. Łętowski – Charakterystyka i spożycie żywności typu fast food – badania ankietowe (2019)
  • https://gp24.pl/najstarsza-pizzeria-w-polsce-swietowala-swoje-40lecie-wideo-zdjecia/ar/4849975
  • https://www.newsweek.pl/styl-zycia/jak-w-iii-rp-zmienialy-sie-kulinarne-gusta-polakow-newsweekpl/dp4qvpx

Komentowanie jest wyłączone