Palenie – problem wielu mężczyzn

Z badań przeprowadzonych w latach 2009-2010, wynika że nadal pali 9 milionów Polaków - 5,2 miliona mężczyzn i 3,5 miliona kobiet. Mężczyźni palą średnio 18 papierosów dziennie, czyli niemalże całą paczkę. U kobiet średnia nie jest dużo niższa, wypalają 16 sztuk dziennie.

Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, palenie tytoniu jest głównym czynnikiem chorobotwórczym 15 nowotworów, kilkudziesięciu chorób kardiologicznych, układu oddechowego i innych narządów. Na szczęście palenie jest czynnikiem ryzyka modyfikowalnym, co oznacza że mamy wpływ na sytuację – możemy rzucić palenie a tym samym przedłużyć sobie życie.

Żeby podjąć decyzję o rzuceniu palenia, warto zrobić sobie krótki test, dzięki któremu możliwe będzie określenie głębokości uzależnienia.

[CP_CALCULATED_FIELDS id="8"]

Suma uzyskanych punktów to Twój wynik:

Poniżej 7 punktów - Jesteś w mniejszym stopniu uzależniony biologicznie od nikotyny. Palenie tytoniu to dla Ciebie głównie przyzwyczajenie i nawyk kojarzony z określonymi sytuacjami. Wydaje się, że masz dużą szansę uporać się z paleniem papierosów. Za pomocą silnej woli, wsparcia ze strony najbliższych oraz preparatów farmakologicznych wspomagających, rzucanie palenia powinno Ci zakończyć się sukcesem.

7 punktów i więcej - Twoje palenie papierosów to połączenie dwóch rodzajów uzależnienia: biologicznego i fizycznego, a to oznacza, że palenie to nie tylko nawyk i przyzwyczajenie, ale także potrzeba dostarczania do organizmu nikotyny. Jeśli próbowałeś już rzucić palenie, to wiesz, że największą trudność stanowiły dla Ciebie występujące po zaprzestaniu palenia objawy zespołu abstynencji. Aby skutecznie rzucić palenie, powinieneś się do tego przygotować: dobrze byłoby, żebyś porozmawiał z osobą, której udało się to zrobić i skorzystał z jej doświadczenia. Jeżeli podejmowałeś już wcześniej bezskuteczne próby, to tym razem poszukaj pomocy u lekarza, który przepisze Ci odpowiednie środki farmakologiczne redukujące objawy odstawienia nikotyny.

Jeśli Twoje próby rzucania palenia do tej pory nie zakończyły się powodzeniem, możesz skorzystać z pomocy lekarza lub psychologa. Poszukaj adresu poradni dla osób rzucających palenie najbliżej swojego miejsca zamieszkania lub skontaktuj się z pracownikiem Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108) czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19.

Źródła:

Globalny sondaż dotyczący używania tytoniu przez osoby dorosłe (GATS), Polska 2009-2010, http://www2.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/sondaz_tyt_15112010.pdf, [dostęp: 5 stycznia 2015 r.]

http://jakrzucicpalenie.pl/test-uzaleznienia-od-nikotyny/

http://jakrzucicpalenie.pl/