Co roku w noc sylwestrową dochodzi do licznych poparzeń, zranień czy szkód mienia a nawet wypadków śmiertelnych. Najczęściej zdarzają się obrażenia spowodowane nieumiejętnym ,,obchodzeniem” się z fajerwerkami, nieprzestrzeganiem zasad bezpieczeństwa lub korzystania z materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego z niepewnych źródeł lub uszkodzonych.
Najczęstszymi obrażeniami są:
- Oparzenia,
- Skaleczenia,
- Urazy oczu,
- Urazy głowy,
- Uszkodzenie słuchu,
- Urazy rąk.
Pojęcie materiałów pirotechnicznych zostało zdefiniowane w art. 3 pt. 8 ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego ( Dz. U. NR 117 poz. 1007).
Zgodnie z nią przez materiały pirotechniczne należy rozumieć:
,,[…]jedną z odmian materiałów wybuchowych, będącą materiałem lub mieszaniną materiałów przewidzianych do wytwarzania efektów cieplnych, świetlnych, dźwiękowych, gazu, dymu lub kombinacji tych efektów, w wyniku bezdetonacyjnej, samopodtrzymującej się reakcji chemicznej, a także wyroby wypełnione materiałem pirotechnicznym.[…]”
Ustawa definiuje również wyrób pirotechniczny:
,,[…]każdy wyrób zawierający materiały pirotechniczne, które są jedną z odmian materiałów wybuchowych, będące materiałem lub mieszaniną materiałów przewidzianych do wytwarzania ciepła, światła, dźwięku, gazu, dymu lub kombinacji tych efektów w wyniku samopodtrzymującej, egzotermicznej reakcji chemicznej.[…]”
Wyrób pirotechniczny rozumiemy więc jako gotowy produkt, powstały z materiałów pirotechnicznych.
Petardy, wyrzutnie, fontanny, zimne ognie, rakiety, rzymskie ognie– to wszystko co kupujemy w formie gotowych produktów to właśnie wyroby pirotechniczne czyli popularne fajerwerki.
Policja co roku apeluje o rozważność, funkcjonariusze przypominają, że fajerwerki i petardy zanim zostaną przez nas odpalone muszą zostać sprawdzone, czy nie uległy uszkodzeniu, a także zapoznać się z instrukcją obsługi. My także przypominamy o zasadach bezpieczeństwa:
- Kupuj fajerwerki i petardy tylko od sprawdzonych źródeł.
- Przed użyciem zawsze zapoznaj się z instrukcją obsługi.
- Wypuszczaj je tylko na zewnątrz w otwartej przestrzeni. Pod żadnym pozorem nie odpalaj ich w pomieszczeniach zamkniętych!
- Nie odpalaj fajerwerków i petard w rękach.
- Nie wbijaj fajerwerków i petard w ziemię.
- Po ich odpaleniu odsuń się na bezpieczną odległość.
- Nie wrzucaj/nie odpalaj fajerwerków w miejscach, w których jest dużo osób i zwierząt.
- Nie używaj ich pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
A co robić w przypadku, kiedy nie udało się zachować należytej ostrożności i doszło do wypadku? Przedstawiamy podstawowe zasady pierwszej pomocy przy fajerwerkach:
- Upewnij się, że nie grozi Ci bezpośrednie niebezpieczeństwo, jeżeli nadal takie ryzyko istnieje przenieś poszkodowanego w bezpieczne miejsce, wtedy możesz przystąpić do udzielenia pierwszej pomocy,
- Jeżeli nie jesteś sam, rozdziel obowiązki, np. „Zadzwoń na 112!”, ,,Przynieś koc!”, ,,Zabierz dzieci!”,
- Oceń obrażenia ofiary,
- Wezwij pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy,
- Jeżeli osobie poszkodowanej palą się włosy i/lub ubranie należy zgasić je zarzucając na poszkodowanego koc lub turlając ją po ziemi.
- Jeżeli do skóry przykleił się materiał pochodzący z wyrobów pirotechnicznych pod żadnym pozorem nie odklejaj go!
- Jeżeli na poparzonych kończynach znajduje się biżuteria należy ściągnąć ją jak najszybciej.
- Sprawdź czy ofiara nie ma objawów wstrząsu – czy nie jest blada, ma spoconą skórę głowy, przyspieszone tętno, nie ma problemów z porozumiewaniem się.
- Poparzonych miejsc nie wolno polewać alkoholem. Jeżeli poparzenia są rozległe, można owinąć je czystym, lekko zwilżonym ręcznikiem.
Zachęcamy do spędzenia nocy sylwestrowej z rozwagą, dbając o zdrowie swoje oraz swoich bliskich.
Źródło:
Dz. U. NR 117 poz. 1007
https://zycie.hellozdrowie.pl/fajerwerki-oparzenia-pierwsza-pomoc/