Jak zapobiegać poparzeniom słonecznym?

Lato to czas, w którym nasza skóra jest w dużej mierze wystawiona na działanie słońca. Kontakt słońca ze skórą, poza aktywnym wytwarzaniem witaminy D, może również powodować poparzenia słoneczne.

Kąpiele słoneczne nie muszą kończyć się poparzeniami, wystarczy opalać się z głową i zadbać o właściwą ochronę skóry.

Jak zapobiegać poparzeniom słonecznym?

  • Stosować kremy z wysokim filtrem. Około pół godziny przed wyjściem powinniśmy nałożyć dość obficie preparat przeciwsłoneczny na odsłoniętą skórę, szczególnie na twarz, szyję, dekolt i kark. Często producenci deklarują wodoodporność swoich preparatów jednak warto nakładać je po każdym wyjściu z wody czy wytarciu się ręcznikiem.
  • Unikać ekspozycji na słońce między godziną 10 a 16.
  • Chronić skórę przed działaniem słońca po laseroterapii, podczas przyjmowania niektórych leków czy po zastosowaniu peelingów.
  • Chronić skórę głowy, uszy oraz oczy- nakrycia głowy i okulary są niezbędne.

Jeśli odpowiednio wcześniej nie zabezpieczmy skóry specjalnymi preparatami przeciwsłonecznymi może dojść do oparzeń słonecznych. Wyróżniamy 2 stopnie poparzenia słonecznego:

Oparzenie I stopnia obejmuje naskórek. Pojawia się zaczerwienienie, obrzmienie skóry,
a także ból. Po kilku dniach rumień słabnie, a obszar gasnącego poparzenia zaczyna swędzieć. W miejscach gojenia i regeneracji naskórka nie powstają blizny.

Oparzenie II stopnia również obejmuje naskórek. Pojawiają się pęcherze (bąble) wypełnione płynem tkankowym, które mogą utrzymywać się nawet do 20 dni. Oparzenia II stopnia mogą też dosięgać głębszych warstw skóry – skóry właściwej. Oparzenia te goją się o wiele wolniej
i często mogą pozostawiać blizny.

Konsekwencją oparzeń słonecznych i nadmiernego opalania się jest występowanie na skórze zmian barwnikowych typu piegi, punktowe przebarwienia, odbarwienia, nowotwory.  Wieloletnia ekspozycja na promieniowanie słoneczne prowadzi do fotostarzenia się skóry (skóra staje się sucha i pomarszczona).

Co robić jeśli dojdzie do poparzenia słonecznego, żeby uśmierzyć ból?

Oto kilka domowych sposobów.

Chłodny prysznic

W trakcie oparzenia słonecznego skóra jest mocno nagrzana. Chłodny prysznic przyniesie skórze ukojenie. Należy pamiętać by woda nie była zbyt zimna. Przy rozgrzanej skórze i lodowatej wodzie może dojść do szoku termicznego.

Okłady z zsiadłego mleka, kefiru, jogurtu naturalnego przyniosą oparzonej skórze ukojenie, dodatkowo nawilżą i zregenerują zniszczony naskórek.

Miód

Na gazę powinno się nałożyć trochę miodu i przyłożyć do miejsc, które zostały narażone na długotrwałe oddziaływanie słońca. Miód przyśpieszy gojenie, a dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu i przeciwbakteryjnemu zapobiegnie pojawieniu się pęcherzyków.

Ziemniaki

Przyśpieszą regenerację oparzonej skóry, uśmierzą ból i zapobiegną powstaniu pęcherzyków. Na oparzone miejsca można nałożyć plastry ziemniaków lub puree. Aby załagodzić skutki oparzenia słonecznego taki opatrunek powinien być przetrzymywany około 30 minut.

Przede wszystkim profilaktyka

Aby odpowiednio wcześnie wykryć niepożądane zmiany na skórze, uważnie ją obserwujmy. Jeżeli zauważymy, nowe zmiany lub zmiany już istniejących pieprzyków, piegów lub znamion, natychmiast zwróćmy się z tym do specjalisty – dermatologa lub chirurga onkologa.

Pamiętajmy, że nowotwory skóry, w tym czerniak, odpowiednio wcześnie wykryte, są prawie zawsze wyleczalne.

Bibliografia:

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/dermatologia/choroby-skory-wywolane-przez-slonce-aa-bNan-rbR2-eY6G.html

https://stylzycia.radiozet.pl/Dom/Domowe-sposoby/co-na-oparzenia-sloneczne-7-sprawdzonych-sposobow-8096?gclid=CjwKCAjw_o-HBhAsEiwANqYhp_mgnu_708wVbgVoFI7fuBxgaZtzpxOi_s4erRbRR4B_wCfAJRszsBoCv7AQAvD_BwE

https://akademiaczerniaka.org

https://portal.abczdrowie.pl/oparzenia-sloneczne

http://www.dermatoestetica.pl/aktualnosci/porady-ekspertow/296-wplyw-slonca-na-skore-jak-sie-chronic

Komentowanie jest wyłączone